SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem bölgelerinde eğitime ara verildi

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu deprem bölgelerinde eğitime ara verildiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2023 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 09:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Deprem bölgelerinde eğitime ara verildi

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeki 7.4 büyüklüğündeki depremde 284 kişi can verirken, 2 bin 323 kişi yaralandı. Çevre illerden ve ülkelerden şiddetli bir şekilde hissedilen depremin ardından ağır yıkımlar oldu. AFAD, Türk Kızılayı, Valilik, Belediye ekipleri birçok sivil toplum kuruluşu ve devlet destekli kanallar arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ağır hasarların ve can kayıplarının olduğunu vurgulayarak okulların tatil edildiğini duyurdu. MEB Bakanı Mahmut Özer, "Bugün itibarıyla eğitim öğretime Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde 2 hafta; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis illerimizde 1 hafta ara vereceğiz" açıklamasını yaptı. 

"ŞANLIURFA VE OSMANİYE'DE BİRER KÖY OKULU YIKILDI"

Bakan Özer depremde hayatını kaybedenlere baş sağlığı, yaralılara Allah'tan şifa diledi. Özer, yaptığı açıklamaya şunları ekledi:

"6 Şubat itibarıyla 2. dönem başlamıştı. Allah’a şükür şu ana kadar okullarımızdan hiçbir olumsuz haber almadık. Herhangi bir pansiyonda kalan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle ilgili yaralanma veya ölüm hadisesi gerçekleşmedi, bundan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Sadece Şanlıurfa ve Osmaniye’de birer köy okulumuz yıkıldı. Bir de Adana’da Pozantı’da bir pansiyonumuz ağır hasar aldı. Diğer tüm okullarımızda, pansiyonlarımızda herhangi bir sorun yok. Hızlı bir şekilde süreçleri arkadaşlarımızla koordine ederek olumlu şekilde çözmeye çalışıyoruz”

MEB, 100 MİLYONLUK BÜTÇEYİ DEPREM BÖLGELERİNE GÖNDERİLDİ

Hasar gören okulların hızlı bir şekilde onarımının gerçekleştirileceğini belirten Özer, "Tüm illerimizin bu acil ihtiyaçlarını gidermek üzere 10 ilimizin her birine 10 milyon olmak üzere 100 milyonluk bütçeyi de illerimize gönderdik. Yine bakanlığımızın tüm genel müdürleri, bakan yardımcılarımız diğer illerimizdeki müdürlerle sahada arkadaşlarımıza yardım etmek için aktif olarak çalışıyorlar" ifadelerini kullandı. 

DEPREM BÖLGELERİNDEKİ ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİME ARA

YÖK ise üniversitelerdeki eğitime ara verildiğini duyurdu. YÖK'ten yapılan açıklamada, "Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adana, Malatya, Adıyaman, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Osmaniye illerindeki yükseköğretim kurumlarımızda ikinci bir duyuruya kadar eğitim öğretime ara verilmiştir. Bu bölgede yaşayan ve diğer illerdeki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere 6-17 Şubat 2023 tarihleri arasındaki sınav ve devam konularında gerekli kolaylıklar sağlanacaktır. Söz konusu illerdeki üniversitelerin tıp fakültelerinin 6. sınıfları ile diş hekimliği fakültelerinin 5. sınıfları bu karar kapsamı dışındadır" ifadeleri kullanıldı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.