SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Çin Başkonsolosluğu önünde İstiklal Marşı okudu

Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Çin Konsolosluğu önünde İstiklal Marşı okudu

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2021 23:31
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2021 23:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Çin Başkonsolosluğu önünde İstiklal Marşı okudu

Çin yönetiminin alıkoyduğu aileleleri için mücadele eden Doğu Türkistanlıların İstanbul'daki aile nöbeti bugün 85. gününe girdi. Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki eylemde bugün İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılını andı ve hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı okudu.

Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlılar, Doğu Türkistan'da Çin yönetiminin baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan aileleri için mücadeleye devam ediyor. Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki eylemler, üçüncü ayına girdi. Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, aile nöbeti adını verdikleri eylemlerde Çin'den aileleri hakkında sağlıklı bilgi talep ediyor ve Doğu Türkistan'da yaşanan soykırımın bitmesini istiyor. Doğu Türkistanlı aktivistler, bugün gerçekleşen eylemde, Türk bağımsızlığının nişanesi olan İstiklal Marşı'nın kabul edilmesinin 100. yılında İstiklal Marşı'nı hep bir ağızdan seslendirdi.

DOĞU TÜRKİSTANLILAR HEP BİR AĞIZDAN İSTİKLAL MARŞI'NI OKUDU

İstanbul'da aile nöbeti tutan Doğu Türkistanlılar, "Türk ulusunun Milli mücadelesini ve özgürlüğünü simgeleyen, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan istiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla rahmetle Anıyoruz" ifadelerini kullandı. İşte o görüntüler:

https://www.youtube.com/watch?v=kVyvJFB5TCg&ab_channel=qhavideo

İlgili haber: İstiklal Marşı 100. Yıl Özel Sunumu: Müfit Öner anlatıyor…

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı. Eylem izinsiz olduğu gerekçesiyle devam edemezken; Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Ankara’da temaslarda bulunarak, Türkiye’de seslerini duyurmaya ve Çin yönetiminden cevap almaya çalıştı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.