SON DAKİKA
Hava Durumu

Regaip Kandili bugün idrak edilecek

Hicri takvime göre Recep ayının dördüncü gününe denk gelen Regaip Kandili bu gece karşılanacak.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2024 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2024 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Regaip Kandili bugün idrak edilecek

İslam aleminin önemli günlerinden kabul edilen Regaip Kandili bugün idrak edilecek. Müslümanlar, Hicri takvime göre Recep ayının dördüncü gününe denk gelen Regaip Kandili gecesinde ibadet edecek. 

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Kelime anlamıyla "kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış" anlamına gelen regaip, fıkıh kitaplarında "bol sevap, mükafat, faziletli amel" anlamlarını içeriyor. Ayrıca bağış ve bereket gecesi olarak kabul edilen Regaip Kandili akşamı, Müslümanlar ibadetleriyle Yüce Allah'tan af diliyor. 

REGAİB KANDİLİ NEDEN ÖNEMLİ?

Aynı zamanda “rahmet ve bereket gecesi” anlamına gelen Regaib Kandili, İslam’ın son peygamberi Hz. Muhammed tarafından önemle belirtilmiştir. Kandilde edilen duanın geri çevrilmeyeceğine inanılır. Regaib gecesi, Müslümanlar için büyük önem taşır. Müslümanlar özellikle o gün ibadete yoğunlaşır.

 RECEP, ŞABAN VE RAMAZAN: ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ NEDİR?

İslam dininin bu gibi özel dini günlerde bağışlanacaklarına inanması onları ibadete daha çok yakınlaştıracaktır. Bu sebeple üç aylarda edilen duaların geri çevrilmeyeceğine ve günahların bağışlanacağına inanılır. Müslümanlara Allah tarafından, “De ki: Ey (günah işlemekle) haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü o Ğafûr ve Rahîm’dir.” (Zümer Sûresi:53) ayetiyle bağışlanacakları müjdelenmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.