SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası: Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 104. yılı

Bugün, Türk Millî Kurtuluş Savaşı'nın Başkumandanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün istiklâl mücadelesinin ve millî egemenliğin kalbi Ankara'ya gelişinin 104. yılı. Millî Mücadele'nin zaferle sonuçlanmasıyla Ankara, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olarak tarihteki yerini aldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2023 15:44
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2023 15:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası: Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 104. yılı

27 Aralık tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Heyet-i Temsiliyenin Millî Mücadele döneminde bağımsızlık mücadelesinin ve ulusal egemenliğin kalbi olan Ankara’ya gelişinin yıl dönümü olarak kaydediliyor.

Türk Millî Kurtuluş Savaşı'nın Başkumandanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlayan Anadolu yolculuğunu 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelerek tamamladı.

 ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİ

Samsun’a 19 Mayıs 1919’da çıkışının ardından sırasıyla Amasya, Erzurum ve Sivas’a geçen Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum ve Sivas kongrelerinin ardından Ankaralılar, temsil heyetlerine seçilen il temsilcilerini ve Mustafa Kemal Paşa’yı Ankara’ya davet ettiler. Ülkenin tam ortasında kalıp pek çok cepheye eşit uzaklıkta olduğu fikrinden hareketle Millî Mücadele’nin en iyi buradan yönetilebileceğini düşünen Mustafa Kemal, Heyet-i Temsiliye üyeleriyle 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi.

Ankaralılar Dikmen sırtlarında Atatürk’ü ve Heyet-i Temsiliyeyi büyük bir coşkuyla, davullarla, seymen gösterileriyle karşıladılar. Bu günün anısına her yıl 27 Aralık’ta Atatürk’ün Ankara’ya gelişi coşkuyla kutlanmaktadır.

HAZIRLIKLAR ANKARA'DA YAPILDI

Atatürk'ün Ankara'ya gelişi, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve Kurtuluş Savaşı'nın başlatılması için dönüm noktalarından biri oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) kuruluşu ve Türk ordusunun düşman karşısında planlı şekilde harekete geçmesi için hazırlıklar Ankara'da yapıldı.

Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'ta Heyet-i Temsiliye ile Ankara'ya gelişini şu ifadelerle anlattı:

"Genel durumu yönetip yürütme sorumluluğunu yüklenenler, en önemli hedefe ve en yakın tehlikeye, elden geldiğince yakın yerlerde bulunurlar. Yeter ki bu yaklaşma, genel durumu gözden uzak bırakacak ölçüde olmasın. Ankara bu koşulları üzerinde toplayan bir noktaydı. Her halde cephelerle ilgileneceğiz diye Balıkesir'e, Nazilli'ye ya da Karahisar'a gitmiyorduk. Fakat cephelere ve İstanbul'a demiryolu ile bağlı ve genel durumu yönetme bakımından Sivas'tan hiçbir ayrılığı olmayan Ankara'ya gelecektik. Meclis-i Mebusan'ın İstanbul'da toplanması zorunlu görüldükten sonra ise Ankara'ya gelmenin ne kadar yerinde ve yararlı sayılması gerektiğini açıklamayı gerekli görmem."

Millî Mücadele'nin zaferle sonuçlanmasıyla Ankara, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olarak tarihteki yerini aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.