SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Onur Devrimi'nde hayatını kaybedenleri anıyor

Ukrayna, Onur Devrimi'nde hayatını kaybedenleri anıyor

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2022 18:12
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2023 12:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Onur Devrimi'nde hayatını kaybedenleri anıyor

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de 18 Şubat 2014'te Rus yanlısı eski Viktor Cumhurbaşkanı Yanukoviç'e karşı düzenlenen ve hükumetin düşmesine sebep olan halk hareketleri sırasında ölenler anılıyor.

Ukrayna’daki Euromeydan eylemleri sırasında yüzden fazla kişi hayatını kaybettiğinden dolayı günümüzde onlar Semavi Yüz kahramanları olarak anılıyor. Bugün, olaylarda hayatını kaybedenleri anmak için sembol meydana çiçekler bırakıldı.

SEMAVİ YÜZ KAHRAMANLARI VE ONUR DEVRİMİ'NDE NELER YAŞANDI?

Euromeydan (Onur Devrimi) aktivistleri 18 Şubat 2014 tarihinde, Anayasa değişikliklerinin ve Cumhurbaşkanının yetkisinin sınırlandırılması ile ilgili konuların ele alınması planlanan Ukrayna Parlamentosu’na kadar yürüyüş düzenlemek istedi. Binlerce insanının katıldığı yürüyüş, Gruşevskiy sokağında Parlamento’nun bulunduğu semti kapatan polis ve Berkut özel polis timi görevlileri tarafından engellendi. Aktivistler polis kordonunu bozdu. Gruşevskiy sokağında lastikler yakıldı. Kiev’deki metro ulaşımı terör saldırısı tehlikesi gerekçesiyle durduruldu. Aynı zamanda Bağımsızlık Meydanı’nda çatışmalar başladı. Kolluk kuvvetleri 17 Şubat akşam saatlerinde sözde terörle mücadele operasyonunu başlattı. Gruşevskiy ve İnstitutskaya sokaklarında eş zamanlı olarak saldırılar düzenlendi. Bölgede silah sesleri duyuldu, kolluk kuvvetleri el bombaları kullandı. Buna karşılık olarak eylemciler kolluk kuvvetleri görevlilerinin tarafına taş attı ve havai fişek kullandı. Euromeydan’ın sağlık merkezinin bulunduğu Sendikalar Evi’nde yangın başladı. Bir gündür söndürülmeye çalışılan bu yangından aktivistler insanları kendi gücüyle kurtardı. Euromeydan sağlık hizmetinin verilerine göre, 18 Şubat’ta meydana gelen çatışmalarda 23 kişi, 18 Şubat’ta 8 ve 20 Şubat’ta 47 kişi hayatını kaybetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.