SON DAKİKA
Hava Durumu

AB ile Mısır arasında 5 milyar euroluk anlaşma!

Avrupalı liderler Mısır ile işbirliği mutabakatı imzalamak için Kahire'ye geldi. Anlaşma kapsamında AB Mısır'a 5 milyar euroluk destek sağlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2024 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2024 13:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB ile Mısır arasında 5 milyar euroluk anlaşma!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve bazı üye ülke başbakanları, AB ile Mısır arasında işbirliği mutabakatı imzalamak üzere 17 Mart 2024 tarihinde Mısır'ın başkenti Kahire'ye ziyaret gerçekleştirdi.

AB ÜLKELERİ MISIR'A ODAKLANDI

AB ile Mısır arasında kapsamlı işbirliğini öngören mutabakat zaptı imza töreni Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin ev sahipliğinde, von der Leyen, AB Dönem Başkanı ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in katılımıyla yapılması bekleniyor.

MISIR VE AB ÜLKELERİ ARASINDA STRATEJİK İŞBİRLİĞİ

Söz konusu işbirliği mutabakatta AB'den Mısır'a 5 milyar euroluk destek sağlanması öngürülüyor. Bu meblağın 2024-2027 dönemindeki kredi ve hibelerle 7,4 milyar euroya kadar çıkarılacağı kaydedildi. Öte yandan işbirliği mutabakatında, AB ile Mısır arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı ve güven değerlerine dayanan stratejik ve küresel ortaklık düzeyine yükseltilmesinde anlaşma yapılacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.