SON DAKİKA
Hava Durumu

AB, Moskova'nın Ukrayna’ya baskısına cevap verecek

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2013 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2013 15:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB, Moskova'nın Ukrayna’ya baskısına cevap verecek

Avrupa Birliği, Rusya’nın Doğu Avrupa ülkelerine uyguladığı ticari sınırlamalara karşılık olarak Rusya Federasyonuna ithalat sınırlaması koyabilir.

Avrupa Parlamentosu Dişişleri Komisyonu, Rusya'nın Doğu Ortaklığı ülkelerine uyguladığı baskıya karşı alınacak tedbirler konusunda Avrupa Komisyonu'na yapılacak başvuru taslağına destek verdi.

25 Eylül’de yapılan Dışişleri Komisyonu toplantısında onaylanan başvuruda, “Rusya’nın Doğu Ortaklığı ülkelerine karşı eylemleriyle zedelenen Avrupa Birliği’nin iyi komşuluk politikasını ve partnerlerimizin AB ile ortaklığı seçme hakkını korumak zorundayız” deniliyor.

Avrupa Komisyonu parlamenterlerin şikayetini kabul etmesi halinde Rus şirketlerin faaliyetlerinin Avrupa yasalarına uygun olup olmadığı tam olarak kontrol edilecek. Bu kontrole ilk olarak enerji alanında faaliyet gösteren şirketler tabi tutulacak.

Ayrıca Rusya Federasyonun’nun Doğu Ortaklığı ülkelerine getirdiği ticari sınırlamaya cevap olarak söz konusu ülkeye karşı ithalat sınırlaması getirilecek.

Bunun yanı sıra Moldovalı işçilerinin Rusya’ya girişinin engellenmesi gibi Moskova’nın Doğu Avrupa ülkelerine uyguladığı vize sınırlamalarına ceza olarak Rusya vatandaşları için de vize sınırlamalarının uygulanması isteniyor.

Avrupa Komisyonu, Doğu Ortaklığı ülkelerine yardım olarak vize rejimini serbestleştirme sürecini de hızlandırabilir ve tek taraflı olarak söz konusu ülke mallarına AB pazarlarının kapısını açabilir. Ayrıca Doğu Avrupa ülkeleri AB’nden maddi yardım da alabilecek.

Avrupa Parlamentosu, 12 Eylül’de Rusya’nın Doğu Ortaklığı ülkelerinin AB ile ortaklık anlaşması imzalamalarına engel yaratmak amacıyla bu ülkelere uyguladığı baskının kabul edilemeyeceğine dair bildiriyi onaylamıştı. Ukrayna’nın, Kasım ayının sonunda Vilnius’te yapılacak Doğu Ortaklığı zirvesinde AB ile ortaklık anlaşmasını imzalaması bekleniyor.

Elmas Kaplan

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.