SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Kongresi’ne Kırım’la ilgili yasa tasarısı sunuldu

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2014 08:36
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2014 07:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Kongresi’ne Kırım’la ilgili yasa tasarısı sunuldu

Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olarak tanımayı yasaklayan yasa tasarısı, incelenmek üzere ABD Kongresi’nin alt meclisi olan Temsilciler Meclisi’nin Dışişleri Komitesi’ne sunuldu.

“ABD Hükümetine Kırım’ın Rusya Tarafından İlhakını Tanıma Yasağı” adlı yasa tasarısı, Demokrat Parti Virginia milletvekili Gerald Connolly tarafından sunuldu. Yasa tasarısının metni henüz açıklanmadı.

ABD yönetimi, Mart ayında yapılan “referandum” sonuçlarını ve “referandum” sonuçlarına göre Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesini tanımadığını birçok kez ifade etmişti ancak buna ilişkin hukuki bir belge mevcut değil. Rusya’nın Kırım’a ve Ukrayna’ya karşı konumundan dolayı ABD Rusyalı devlet memurlarına, iş adamlarına, şirketlere ve Rusya ekonomisinin bazı sektörlerine karşı yaptırımlar uyguladı.

ABD’nin son açıkladığı yaptırım listesine ‘Bank Moskvı’, ‘VTB’ ve ‘Rosselhozbak’ bankalarının de dahil edildiği bildirildi. Yaptırım kararı, Amerikalıların bu üç bankayla 90 günden uzun vadeli finansal işlem yürütmesini ve yeni finansman sağlamasını yasaklarken, bu bankaların ABD'nin sermaye piyasalarına erişimini de kısıtlıyor. Yine Rus devletine ait, Rusya'daki en büyük gemi inşa şirketi olan "United Shipbuilding Corporation" da yeni yaptırım listesine dahil edilirken, bu karar da şirketin ABD'deki malvarlıklarının dondurulması ve Amerikalıların bu şirketle iş yapmasının yasaklanmasını öngörüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.