SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'nin Kıyiv Büyükelçisinden 18 Mayıs mesajı: Kırım, Ukrayna'dır!

ABD'nin Kıyiv Büyükelçisi Bridget Brink, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yıldönümünü hazırladığı video mesajla andı.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2023 09:12
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2023 09:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'nin Kıyiv Büyükelçisinden 18 Mayıs mesajı: Kırım, Ukrayna'dır!

 ABD'nin Kıyiv Büyükelçisi Bridget Brink, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanlarını anmak için bir video yayımladı. Brink, ABD'nin Ukrayna ve Kırım Tatarlarını desteklediğini ifade ederken, Rusya'nın Kırım'ı işgalinin karşısında olduğunun altını çizdi.

Büyükelçi, geçen 79. yılın yüzbinlerce Kırım Tatarının Sovyetler Birliği tarafından toplu sürgün edilmesinin travmasını silmediğini vurguladı. Brinkin, Rusya'nın işgali altındaki Kırım'da Kırım Tatarlarına yönelik zulmün devam ettiğine işaret etti. Büyükelçi Brink konuya ilişkin, "Rus işgal makamları, Kırım'daki baskılarını Ukrayna'ya karşı haksız ve haksız geniş çaplı bir savaşın başlamasıyla yoğunlaştırdı" dedi.

"KIRIM, UKRAYNA'DIR"

Brink, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarının kültürünü, mirasını, kimliğini ve hafızasını yok etmeye çalıştıklarını, hatta toplu sürgünlerin 79. yıldönümlerini alenen kutlama haklarını bile reddettiklerini kaydetti. ABD’nin Kıyiv Büyükelçisi kültürel saldırıya ilişkin, “Rusya'nın siyasi taciz kampanyası, Rusya'nın Ukrayna'nın zengin mirasına ve kültürel çeşitliliğine yönelik saldırısının bir parçası olarak devam ediyor. Direnen tüm Ukraynalıların ailesine dokunan Kırım Tatarlarının direncini ve gücünü görüyorum” ifadesini kullandı.

ABD'li Büyükelçi, konuşmasını, “Ukrayna'nın yanındayız, Kırım Tatarlarının yanındayız. Bir kez daha tekrarlıyoruz: Kırım Ukrayna'dır” cümleleriyle bitirdi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Orta Asya, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere yarımadadaki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz Vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya, 2022’de ise Kanada 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.