SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Rusya'ya ait casus yazılım ağını çökertti

ABD Adalet Bakanlığına bağlı istihbarat servisi FBI, Rusya'nın 19 yıllık Snake (Yılan) isimli casus ağını çökertti.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 10:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Rusya'ya ait casus yazılım ağını çökertti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı, Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) ait güvenlik servisinin çökertildiğini duyurdu. Bakanlığın yazılı açıklamasında, "MEDUSA Operasyonu ile FBI ve New York'un Doğu Bölgesi ABD Savcılığı, çok sayıda yabancı hükumetle koordinasyon içinde, FSB'nin, kötü amaçlı, en önemli siber casusluk yazılım implantını etkisiz hale getirdi" ifadeleri kullanıldı. 

FBI, RUSYA'NIN 19 YILLIK CASUS AĞINI ÇÖKERTTİ

Açıklamada, FBI (ABD Adalet Bakanlığına bağlı istihbarat servisi) tarafından Rusya'nın 50 ülkedeki yüzlerce virüslü bilgisayardan hassas bilgileri elde etmek için 2004'ten bu yana kullandığı gelişmiş Snake (Yılan) isimli yazılım ağının etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen ise yaptığı açıklamada, "Adalet Bakanlığı, Rusya'nın kötü niyetli siber faaliyetleriyle mücadele etmek için, yüksek teknoloji operasyonları yoluyla kötü amaçlı yazılımları etkisiz hale getirmek, yasal makamlardan yararlanmak ve ortak etkimizi artırmak için uluslararası müttefikler ve özel sektör ortaklarıyla çalışmak dahil olmak üzere cephaneliğimizdeki her silahı kullanacak" dedi.

Medusa Operasyonunun Kremlin destekli casus yazılımının Perseus adlı dijital bir araç ile gerçekleştirildiği ve sistemin yeniden kullanılmasının zor olduğu belirtildi. 

İlgili İçerikler
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.