SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya Başbakanı, Ukrayna'ya askeri yardımın ayrıntılarını anlattı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün Berlin'de ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Almanya Başbakanı, Ukrayna'ya 2.7 milyar avro değerindeki askeri yardım paketinin ayrıntılarını dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2023 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 12:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya Başbakanı, Ukrayna'ya askeri yardımın ayrıntılarını anlattı

Almanya'nın başkenti Berlin'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bugün resmi ziyaret çerçevesinde temaslarda bulunuyor. Almanya Başbakanı (Şansöyle) Olaf Scholz ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Ardından liderler, basın toplantısında konuştu. Taraflar, Ukrayna'ya yeni bir askeri yardım paketi tahsis edildiğini duyurdu.

Almanya Başbakanı Scholz, basın toplantısında 2.7 milyar avro değerinde Ukrayna'ta tahsis edilecek olan askeri yardım paketine ilişkin ayrıntılı açıklama yaptı. Bugün gerçekleşen toplantıda, Almanya Başbakanı, Ukraynalıların saldırgana karşı kendilerini etkili bir şekilde savunmasına yardımcı olacağını kaydetti. Scholz, "2.7 milyar avroluk yeni bir paket sunmaya karar verdik" dedi.

Almanya'nın tahsis ettiği yeni askeri paketin; Marder piyade savaş araçları, Leopard 1 tankları, Gepard uçaksavar sistemleri, Iris-T hava savunma sistemleri gibi askeri araçları içerdiği öğrenildi. Scholz, Almanya'nın savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna'ya yaklaşık 17 milyar avroluk destek sağladığı ifade edildi.

ALMAN HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ, UKRAYNA'YI ZAFERE YAKLAŞTIRIYOR

Volodımır Zelenskıy, Ukrayna'nın sunduğu barış formülüne mümkün olduğu kadar çok ülkenin dahil olması gerektiğini ifade etti. Zelenskıy, "Savaş devletimizin topraklarında yaşanıyor ve bu nedenle herhangi bir barış planı Ukrayna'nın önerilerine dayanacak. Bu bizim net pozisyonumuz, Ukrayna'nın planı bu" dedi.

Zelenskıy, "Kısmen Avrupa başkentlerine yaptığım ziyaretler, savaşçılar koalisyonu oluşturulmasını hedefliyor. Başarılı olacağımızı düşünüyorum. Bu koalisyonda bizim için bu çok önemli" dedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, uluslararası ortaklık ve Ukrayna hava savunmasının güçlü olması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, görüşmeye ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Alman hava savunma sistemleri, topları, tankları ve piyade savaş araçları Ukraynalıların hayatını kurtarıyor ve bizi zafere yaklaştırıyor" diyerek 2.7 milyar avroluk askeri destek paketi için teşekkür etti

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY BERLİN'DE TEMASLARDA BULUNDU

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bugün resmi ziyaretle Berlin'de bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ı resmi konutunda karşıladı. Askeri törenle karşılanan Zelenskıy, ziyaret öncesinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kabul edilmişti. 

Zelenskıy, Almanya'nın başkentinde askeri törenlerle karşılandı ve orkestra Ukrayna marşını çaldı. Zelenskıy ve Scholz arasındaki baş başa görüşme ve heyetler arası görüşme gerçekleşti. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın Savunma, İçişleri ve Dışişleri bakanları ile görüşeceği de aktarıldı. Tarafların, Ukrayna'ya askeri yardım hususunu müzakere edeceği öğrenildi.

ALMANYA'DAN UKRAYNA'YA 2.7 MİLYAR AVRO ASKERİ DESTEK

Alman hükumeti, Ukrayna'ya ilave 20 Marder tipi zırhlı muharebe aracı, 30 Leopard-1 muharebe tankı ve 4 İris-T-SLM hava savunma sistemi sağlanacağını belirtti. Toplamda, 2.7 milyar avro değerindeki silah ve mühimmatın Ukrayna'ya Rus saldırıları karşısında destek için verileceği kaydedildi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, gönderilecek askeri malzemelerin ülkesinin destek sağlama konusunda ciddi olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayarak, "Herkes, Rusya'nın Ukrayna halkına karşı yürüttüğü ve uluslararası hukuka aykırı olan korkunç savaşın bir an önce sona ermesini istiyor. Ne yazık ki henüz görünürde bu yok. Bu nedenle Almanya, gerekli olduğu sürece, ne kadar sürerse sürsün, elinden gelen her türlü yardımı yapacaktır" dedi.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.