SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya Ukrayna için küresel bir girişim başlattı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Aberbock, Ukrayna'nın daha fazla savunma ihtiyacı olduğunu belirttiği açıklamasında, küresel bir girişim başlattıklarını ve Patriot hava savunma füzesi için harekete geçtiklerini aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 13:40
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 16:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya Ukrayna için küresel bir girişim başlattı

Ukrayna cephesindeki Rus saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) 20 Mayıs 2024 tarihinde Birleşik Krallık merkezli basın servisi Reuters'a verdiği demeçte Ukrayna müttefiki ülkelerin askerî desteğini geciktirdiğini ve ülkenin Rus saldırılarından korunması için çok sayıda F-16 savaş uçağına ihtiyacı olduğunu belirtti.

ALMANYA, UKRAYNA İÇİN KÜRSEL BİR GİRİŞİM BAŞLATTI

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise Kıyiv ziyareti öncesinde Ukrayna'nın daha fazla savunma sistemine ihtiyacı olduğunu vurguladı. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ile birlikte Ukrayna için küresel bir girişim başlattıklarını ifade eden Bakan Baerbock, "Ukrayna hava savunma kuvvetlerine ilave destek sağlamak üzere şu ana kadar yaklaşık 1 milyar avro topladık ve bunun artması için çok çalışıyoruz. Her taşın altına birkaç kez elimizi koyuyoruz. Hatta ilave bir hava savunma sistemi olan Patriot ünitesi için de harekete geçtik" ifadelerini kullandı. 

UKRAYNA'NIN YENİDEN İNŞASI KONFERANSI

Baerbock, Ukraynalıların ayakta kalması ve Ukrayna'nın kendi kaderini tayin edebilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini aktardı. Hem Ukrayna'nın hem de Avrupa'nın özgürlüğü için hareket edilmesi gerektiğini belirten Baerbock, "Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik konusu, Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal ederek yürüttüğü bu savaşın zorunlu jeopolitik sonucudur" dedi. Baerbock haziran ayında Ukrayna'nın yeniden inşasına yönelik bir konferans hazırlanacağını da anımsattı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.