SON DAKİKA
Hava Durumu

AP Başkanı Tajani: "AB, Türkiye'ye kapıyı açık tutmak zorunda"

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, "Sığınmacı sorunu, terörle mücadele gibi konular için Türkiye ile diyalog yollarını açık tutmak zorundayız. AB, Türkiye'ye kapıyı açık tutmak zorunda." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2017 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2017 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AP Başkanı Tajani: "AB, Türkiye'ye kapıyı açık tutmak zorunda"

AP Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile sığınmacı sorunu, terörle mücadele gibi konular için diyalog yollarını açık tutmak zorunda olduğunu belirterek, "AB, Türkiye'ye kapıyı açık tutmak zorunda." dedi.

Merkezi Belçika’nın Brüksel kentinde bulunan Politico haber sitesine konuşan AP Başkanı Tajani, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

AB-Türkiye üyelik müzakerelerinin, ancak Türkiye'de idam cezası geri getirilmesi halinde son verilebileceğini vurgulayan Tajani, AB'nin Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesinin kabul edilemez olduğu mesajını çok net bir şekilde vermesi gerektiğini söyledi. Tajani, "Ancak bu durumda Türkiye-AB arasındaki diyaloğun kesilme ihtimali çok artar." ifadelerini kullandı.

"Diyalog yollarını açık tutmak zorundayız"

Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin zorlu bir süreç olduğunu belirten Tajani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinde AB'nin Türkiye'ye ilişkin bazı endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Tajani, "Sığınmacı sorunu, terörle mücadele gibi konular için Türkiye ile diyalog yollarını açık tutmak zorundayız. AB, Türkiye'ye kapıyı açık tutmak zorunda." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye-AB arasındaki gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesinin ikili ilişkilerin seyrine bağlı olacağını ifade eden Tajani, "Türkiye ile sürekli olarak konuşmaya devam etmeliyiz. Ancak bu şekilde bazı konularda Türkiye'nin tutumunu değiştirmesini sağlayabiliriz." diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.