SON DAKİKA
Hava Durumu

Apple, üretimde Çin'e bağımlılığına son verecek mi?

Dünyanın önde gelen teknoloji devi Apple, Çin'e olan bağımlılığına son vermek için ülkeyi terk ediyor. iPhone telefonlarının bataryası Hindistan’da üretilecek.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 09:33
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 10:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Apple, üretimde Çin'e bağımlılığına son verecek mi?

Dünya teknoji pazararının en büyük şirketi Apple, Çin'e olan bağımlılığına son veriyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre iPhone telefonlarının bataryası Hindistan’da üretilecek. Ayrıca Apple, Hindistan'daki iPhone üretimini yılda 60 milyona çıkarma kararı aldı. 

APPLE ŞİRKETİNİN YENİ ÜRETİM ÜSSÜ HİNDİSTAN

Apple tedarik zincirini çeşitlendirme çabasının bir parçası olarak tedarikçilerin Hindistan'da temel bileşen üretimini artıracak. Öte yandan şirketin, iPhone telefonlarını çok büyük bir kısmını Tayvanlı üretici Foxconn'un fabrikalarında üretiyor. Ayrıca Apple, Hindistan'daki tesislerindeki üretimi 3 yıl içinde yılda 60 milyon üniteye çıkararak, Çin'deki sermayesini Hindistan'a aktaracaklarını açıkladı.

APPLE'IN ÇİN'DEKİ SORUNLARI ARTIYOR

Diğer yandan şirketin Hindistan'daki üretimi artırması kararı Apple'ın Çin yönetimi ile yaşadığı sorunlarda hız kazandırdı. Geçen yıl Çin hükumeti, devlet memurlarının Apple ürünlerini kullanmalarını yasaklamış, bunun üzerine ABD'li teknoloji devi bu ülkede bir dizi zorluklar yaşamaya başlamıştı. ABD ile Çin arasında süren ticari gerilimler de bu kararın alınmasında etkili oldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.