SON DAKİKA
Hava Durumu

Arakan'da yaşanan vahşet İstanbul'da protesto edildi

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu güçleri tarafından günlerdir Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen katliamlar, İstanbul Fatih’te protesto edildi.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2017 10:17
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2017 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arakan'da yaşanan vahşet İstanbul'da protesto edildi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) İstanbul Şubesi tarafından Fatih Saraçhane Parkı'nda programlanan ve bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.Myanmar’ın Arakan eyaletinde son günlerde yaşanan Müslüman katliamı kınanarak, hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınıp dua edildi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın ve AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut birer konuşma gerçekleştirdi.Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, İslam ülkelerinin aralarındaki anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak Batı'ya ve siyonizme karşı bir araya gelmeleri gerektiğini savunarak, yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanın hiçbir ayrıma uğramadan faydalanacağı adil bir düzen kurulması için mücadele etmesi gerektiğini dile getirdi.158837Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Müslüman ülkeleri acilen toplaması gerektiğini ifade eden Aydın, "Bütün emperyalistlerin Türkiye gibi güçlü bir ülkenin olmaması için hamlelerini artırdığı bir zamanda Türkiye'nin derlenip toparlanması lazım. Türkiye'nin umudu yeşertecek bir güce madden ve manen erişmesi sağlanmalıdır. Güçlü Türkiye'nin öncülüğüyle bütün İslam ülkelerinin ve bütün mazlumların toparlanmasına vesile olması lazım." ifadelerini kullandı.AGD Şube Başkanı Bulut ise tüm İslam ülkelerinin yönetimlerinin Arakan için harekete geçmesi çağrısında bulundu.BM'nin Arakan konusunda adım atmaya zorlanmasını isteyen Bulut, ayrıca mülteci olarak yaşayan Müslümanların topraklarına dönüşlerinin sağlanması, can güvenlikleri, inanç ve kültürel haklarının korunması gerektiğini belirtti.Konuşmaların ardından saldırılarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Yapılan duanın ardından gösteri sonlandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.