SON DAKİKA
Hava Durumu

Arap Birliği Konseyi'nden Çin'e tam destek!

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi, Arap ülkelerinin Tek Çin ilkesini ve Kuşak ve Yol Girişimi'ni desteklediğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2023 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2023 14:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arap Birliği Konseyi'nden Çin'e tam destek!

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi, Arap ülkelerinin Tek Çin ilkesini ve Kuşak ve Yol Girişimi'ni desteklediğini bildirdi. Ayrıca Konsey geçen hafta 160. Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nde, Çin ile işbirliğini artırmaya hazır olduğunu ve Çin'in bölgesel kalkınmayı teşvik etme konusundaki diplomatik çabalarını takdir ettiğini yineleyen bir karar kabul etti.

"ÇİN İLE BAĞLARINI GELİŞTİRME TAAHHÜDÜDÜR"

Konu ile ilgili Çin Dışişler Bakanlığı, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'ne teşekkür etti. Bakanlığın Sözcüsü Mao Ning 8 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamda, "Bu Arap Devletleri Birliği'nin dışişleri bakanları düzeyinde Çin ile ilgili bu kadar dostane bir kararı üst üste 43. kez kabul etmesi. Bunu çok takdir ediyoruz. Karar Arap ülkeleri ve Çin'in işbirliğimizde neler başardığını gösteriyor. Arap ülkelerinin Tek Çin ilkesini ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni desteklediğini ve Çin ile çeşitli alanlarda işbirliğini artırmaya hazır olduğunu yinelemesi, Çin ile bağlarını geliştirme taahhüdüdür" ifadelerini kullandı.

China's popularity among Arab youths rises as Middle East enters post-US  era, signifying increasing strategic autonomy in regional affairs: experts  - Global Times

ORTAK GELECEĞE SAHİP BİR ÇİN-ARAP TOPLUMU

Mao Ning ayrıca Çin'in Arap ülkeleri ile olan işbirliğinin derin olduğuna dikkat çekerek, "Çin ve Arap ülkeleri geleneksel bir dostluğa sahiptir. Birbirlerinin temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirlerine sıkı bir şekilde destek vermektedirler. Çin, Arap ülkeleriyle birbirlerine sıkı destek vermeye, yüksek kaliteli Kuşak ve Yol işbirliğine girmeye ve her iki halka daha fazla fayda sağlamaya hazırdır. Ortak geleceğe sahip bir Çin-Arap toplumu inşa etme yolunda daha sağlam adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.