SON DAKİKA
Hava Durumu

Astana görüşmelerinin yeni tarihi belli oldu

Suriye'de yıllardır süregelen iç savaşı sonlandırmak için Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde yapılan Astana barış görüşmelerinin 6'ıncı turu 14-15 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2017 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2017 14:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Astana görüşmelerinin yeni tarihi belli oldu

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, başkent Astana’da 6'ncısı düzenlenecek olan Suriye konulu toplantının, 14-15 Eylül tarihlerinde yapılacağını açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, toplantıda çatışmasızlık bölgelerindeki güvenlik güçlerinin faaliyetlerini düzenleyen belgelerin ele alınacağını ve İdlib’teki kontrol güçlerinin oluşturulması üzerindeki çalışmaların devam edeceğini ifade edildi. 


158142Katılımcıların İdlib, Humus ve Doğu Guta bölgelerindeki çatışmasızlık bölgelerinin sınırlarını onaylayacağının ifade edildiği açıklamada, koordinasyon merkezi, tutukluların ve esirlerin serbest bırakılmasıyla ilgili ortak çalışma grubu, cenazelerin teslim edilmesi ve kayıp kişilerin aranmasıyla ilgili hüküm taslağının da onaylanacağı kaydedildi.

Açıklamada, tarafların toplantıda Suriye’de UNESCO'nun kültür mirası listesindeki bölgelerin de mayınlardan temizlenmesi konusunda bildirge kabul edeceklerine değinildi. 

TEKNİK GÖRÜŞMELER 13 EYLÜL'DE 

Açıklamada ayrıca, Türkiye, İran ve Rusya'dan oluşan garantör ülkelerin 13 Eylül'de de teknik görüşmeleri yapacağı duyuruldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.