SON DAKİKA
Hava Durumu

Astronot Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a uzaydaki görevleri hakkında bilgi verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk astronotu Hava Pilot Albay Alper Gezeravcı ile canlı bağlantı kurdu. Gezeravcı, Erdoğan'a Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2024 17:08
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2024 17:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Astronot Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a uzaydaki görevleri hakkında bilgi verdi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 22 Ocak 2024 tarihinde, Türkiye'nin ilk astoronotu Albay Alper Gezeravcı ile görüntülü görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı'ya uzaydaki son durumu ve deneyleri üzerine soru yöneltti. 

"İLMİ MİRASI BİR ADIM DAHA ÖTEYE TAŞIYACAĞINA İNANIYORUM"

"Bu kritik görevle çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm milletimize ilham kaynağı oldun" diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı'nın; Ferganî, Ali Kuşçu ve Cezerî gibi aydınların ilim yolculuğunu bir adım daha öteye taşıyacağına inandığını vurguladı. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan canlı bağlantıyla görüşmeye katılan Gezeravcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Türk bayrağını uzay istasyonunda taşımaktan gurur duyduğunu ifade etti.

GEZERAVCI ÇALIŞMALARINA PLANLI BİR ŞEKİLDE BAŞLADI

Gezeravcı, Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamında uzay görevine getirildiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. Gezeravcı, 8 aylık titiz ve disiplinli bir çalışmanın ardından uzay istasyonuna gelir gelmez çalışmalarına başladığını aktardı. İstasyondaki ilk adımını tamamladığını ve planlı bir çalışmaya başladığını ifade eden Gezeravcı, "Buradaki ortamın dünyadan en büyük farkı yerçekimi diyebilirim. Burada bir kuş misali özgürce hareket edebiliyoruz. Tabiri caizse kanatsız uçabiliyoruz. Bu ortama çok hızlı bir biçimde uyum sağladım. Çalışmalarımı herhangi bir aksilik olmadan yürütmeye devam ediyorum" bilgisini verdi. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu'na vardığı süreci aktaran Gezeravcı, dünya yörüngesindeki uçuşunun 36 saat sürdüğünü aktardı. 

Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Şu anda Dünya'dan 400 kilometre uzaklıkta, yerçekimsiz bir ortamdasın. Bu durum seni nasıl etkiliyor?" sorusuna, yerçekimsiz bir ortamda neler hissettiğini detaylı bir şekilde aktardı.  

Resim

"ALBAYRAĞIMIZI SİZE TESLİM ETMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM"

Öte yandan Erdoğan, uzay misyonu sayesinde Türk bilim insanlarının önemli bir adıma imza attığını dile getirdi. Erdoğan, "Fizikten kimyaya, biyolojiden malzeme bilimine çok farklı alanlarda gerçekleştirebileceğin deneylerin başarıyla tamamlanmasını ümit ediyorum" dedi. Gezeravcı ise "Sizinle buluşmak ve emanet ettiğiniz albayrağımızı teslim etmek için sabırsızlanıyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

TÜRKİYE'NİN İLK  ASTRONOTU OLDU

İlk kez uzaya astronot gönderen Türkiye, büyük bir heyecan yaşıyor. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, 18 Ocak'ı 19 Ocak'a bağlayan gece saat 00.49'da, ABD Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan uzay yolculuğuna doğru hareket etti. 

GEZERAVCI'NIN UZAYDAKİ İLK SÖZÜ "İSTİKBAL GÖKLERDEDİR" OLDU

Uzay yolculuğunda Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" ifadesine yer veren Gezeravcı'nın ilk sözü tarih sayfalarına çoktan girdi. Gezeravcı, İspanyol, İtalyan ve İsveçli ekip arkadaşlarıyla tarihi yolculuğunu 20 Ocak 2024'te sonlandırdı. Gezeravcı, uzaydaki deneylerinin ardından beraber geldiği Ax-3 misyonu üyeleriyle dünyaya dönecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.