SON DAKİKA
Hava Durumu

Atatürk'ün meşhur portresinin aslı MEB'in envanterinde!

Milli Eğitim Bakanlığı, aslını koruyarak sulu boya tekniğiyle renklendirilen tarihî Atatürk portresinin Bakanlığın envanterine dahil edildiğini duyurdu. Muhafaza altına alınan portre 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda sergilenecek.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2024 12:59
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Atatürk'ün meşhur portresinin aslı MEB'in envanterinde!

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün meşhur portresi muhafaza altına alındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 6 Mayıs 2024 tarihinde Ressam Şeref Sonel tarafından sulu boya tekniğiyle renklendirilen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün orijinal portresinin koruma altına alındığını duyurdu. 

MEB, ATATÜRK'ÜN MEŞHUR PORTRESİNİ MUHAFAZA ALTINA ALDI

Bakanlığın resmi internet sayfasından yapılan duyuruda Atatürk'ün her sınıfta baş köşede asılı duran ve ders kitaplarının ilk sayfasında yer alan portrenin Bakanlık envanterine dahil edildiğini belirtti. Bakanlık, portrenin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda sergileneceğini açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda, "Atatürk’ün Orijinal Tarihi Portresi MEB'in Arşivinde Ressam Şeref Sonel tarafından yapılmış ve o tarihten bu yana okullarımızın sınıf duvarlarında, ders kitaplarının ilk sayfalarında yer alan tarihî Atatürk portresi, muhafaza edilmek üzere Bakanlık envanterine dâhil edildi. Atatürk portresinin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda sergilenmesi planlanıyor" ifadelerine yer verildi.

Resim

ATATÜRK PORTRESİ RAPORU

Söz konusu portre için 1961 yılında Atatürk'ün manevi kızı Prof. Dr. Afet İnan başkanlığında Harp Tarihi Dairesi Tarih Yazar Uzmanı Tevfik Bıyıklıoğlu, Ord. Prof. Enver Ziya Karal, Kızılay Derneği Müşavir Mimarı Muhittin Güreli, Ressamlar Derneği Başkanı Turgut Zaim ve Ressamlar Derneğinden Ressam Rami Uluer'den oluşan 6 kişilik komisyonun "Atatürk Portresi Raporu" başlıklı ve ısak imzalı raporda şu ifadeler alıyor: 

"Zevattan müteşekkil heyetimiz toplanarak ressam Şeref Sonel tarafından 30 sene evvel çekilmiş bir fotoğraftan büyütülüp renklendirilmiş 75x95 ebadındaki Atatürk portresini tetkik ederek aşağıdaki sonuçlara varmıştır: Bu tablo tamamen tarihidir, yani; Büyük Atatürk'ün o zamanki halini aslına tamamen uygun olarak ifadelendirmektedir. Yüz, göz ve saç rengi tamamıyla gerçeğe uygundur. İşleniş tarzı itibarıyla şimdiye kadar görülen Atatürk resimlerinin hepsinden daha üstün ifadelidir. Bu portrede Atatürk'ün iradesini, kudretini, azmini, asaletini, zekâsını, sevimliliğini ve büyük insanlığını bir arada görmek ve duymak mümkündür. Portrede kullanılan renkler gayet ahenkli ve iyi kıymetlendirilmişlerdir

Netice: Bu eser yalnız tarihi kıymet olarak değil, aynı zamanda Türk milletine ve sanatkârlarına hakiki Atatürk'ü göstermesi bakımından kıymet biçilemeyecek değerde bir eserdir. Bu portrenin aslının taşıdığı kıymetlerden hiç kaybetmeden teksirinin temini çok mühimdir. Bu şaheser portrenin sahasında dünyaca şöhret yapmış ve güven kazanmış bir müesseseye büyük Atamızın ululuğuna yaraşır bir hassasiyetle çoğaltılması şarttır."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.