SON DAKİKA
Hava Durumu

Blinken Avrupa'ya gidiyor: Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüşecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus saldırıları altındaki Ukrayna konusunu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek üzere Paris'e gidecek. Blinken 4 Nisan'da ise NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için Brüksel'i ziyaret edecek. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken burada Ukraynalı mevkidaşı Dmıtro Kuleba ile görüşecek.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 14:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Blinken Avrupa'ya gidiyor: Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüşecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus saldırıları altındaki Ukrayna'yı görüşmek üzere bu hafta Avrupa ülkelerinde resmî temaslarda bulunacak. Bakan Blinken'in ilk durağı Fransa'nın başkenti Paris olacak. 

BLİNKEN, UKRAYNALI MEVKİDAŞI KULEBA İLE GÖRÜŞECEK

Bakan Antony Blinken, bugünkü Paris ziyaretinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmannuel Macron ile Ukrayna'daki gelişmeleri, İsrail-Hamas çatışmalarını, küresel ve güncel konuları görüşecek. Ardından Blinken, 4 Nisan 2024 tarihinde Brüksel'de Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Karargâhında gerçekleştirilecek olan NATO Dışişleri Bakanları Toplantsı'na katılacak. Blinken burada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile görüşecek. 

ABD Dışişleri Bakanlığının 2 Nisan 2024 tarihli resmî açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bakan Blinken, Paris'teyken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Ukrayna'ya destek, Gazze'deki çatışmanın yayılmasının önlenmesi ve Haiti'de istikrarın sağlanması da dahil olmak üzere küresel konuları tartışacak. Kendisi aynı zamanda UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay ile de görüşerek ABD'nin UNESCO'nun kültürel koruma ve eğitim dahil temel misyonuna verdiği desteğin altını çizecek.

Bakan Blinken, Brüksel'de, NATO'nun kuruluşunun 75. yıl dönümüne denk gelen 4 Nisan'da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile görüşmelerde bulunacak."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.