SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'den Türkiye'de ajanlık faaliyeti: Konsolos yardımcısı casus çıktı!

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı kanaat önderleri ve STK’lar hakkında bilgi topladıkları için şubat ayında gözaltına alınan Çinli ajanlardan biri, Çin'in İstanbul Başkonsolos Yardımcısı çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 16:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'den Türkiye'de ajanlık faaliyeti: Konsolos yardımcısı casus çıktı!

Çin, yurtdışında Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için mücadele eden kişiler ve kuruluşlar hakkında bilgi toplamaya devam ediyor.

Türkiye'de faaliyet yürüten Doğu Türkistan teşkilâtları ve Uygur Türkleri hakkında, Çin istihbaratı için bilgi topladığı tespit edilen kişiler haklarında yürütülen soruşturma kapsamında, 2024 yılı şubat ayında 7 Çin ajanı tutuklanmıştı. Çinli ajanlardan birinin, Çin'in eski İstanbul Başkonsolosu Yardımcısı Zhong Xuegang'ın yardımcısı Karı Yılıyası olduğu öğrenildi.

MSS VE MPS GÖREVLİLERİ DEVREDE

Ayrıca şubat ayında tutuklanıp mahkemeye sevk edilen 7 Çinli ajan hakkında hazırlanan iddianamede yer alan bilgiye göre, Çin istihbarat görevlileriyle WeChat, Signal ve Telegram üzerinden irtibat kuran Karı Yılıyası’nın cep telefonunda 933 Uygur Türküne ait kimlik bilgileri çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede çarpıcı detaylara yer verildi.

İddianamede ayrıca Çin ajanı Şadeke Maımaıtıaızazı’nın Çin’in istihbarat ve güvenlik teşkilatı olan Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) görevlisi ve Çin Komünist Partisi Başkan Yardımcısı olan "Li" kod adlı ajanla görüşmeler yaptığı kaydedildi.

ÇİN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU YARDIMCISI AJAN

Yakalanan Çinli ajanlardan Hebibulla Ürimçi’nin 2023’ün son günlerinde Bursa Osmangazi’deki bir otelde, Çin istihbarat ajanı olduğu öğrenilen eski Çin İstanbul Başkonsolosu Yardımcısı Zhong Xuegang ile kaldığının tespit edildiğine iddianamede yer verildi. Çin istihbarat ajanlarının Çin polisi adı altında Ürimçi ile irtibat kurmaya çalıştığının da anlatıldığı iddianamede, Ürimçi’nin Maımaıtıaızazı’dan para aldığı da belirtildi.

Ayrıca Ürimçi’nin cep telefonunda yapılan incelemede Uygur Türklerine ait kimlik, pasaport gibi kişisel veriler ile STK'lara ait çok sayıda toplantı ve faaliyetin görselinin bulunduğu kaydedildi. İddianamede çok sayıda para alış verişine ilişkin dekontların yer aldığı, telefondaki belge ve bilgilerin Ürimçi ile irtibat kuran Çin istihbarat ajanlarıyla paylaşıldığı, bunun karşılığında menfaat elde edildiğinin değerlendirildiğine yer verildi.

TOPLAMDA 72 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLDİ

Savcılığın yaptığı değerlendirmede, şüphelilerin her biri için casusluk suçundan 30 yıla kadar, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma suçundan ise 42 yıla kadar olmak üzere toplam 72 yıla kadar hapis cezası istendi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.