SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in kayıp Dışişleri Bakanı öldü mü?

Çin'in bir önceki Dışişleri Bakanı Qin Gang'ın intihar ya da işkence sonucu öldüğü ileri sürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2023 17:12
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 17:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in kayıp Dışişleri Bakanı öldü mü?

Çin'de kayıp devlet görevlileri ile ilgili vakalar devam ediyor. Uzun süredir kamuoyu önüne çıkmayan Çin'in bir önceki dönem Dışişleri Bakanı Qin Gang'ın işkence sonucu veya intihar dolayısıyla öldüğü bildirildi.

ÇİN'İN ACIMASIZ YÜZÜ BİR KEZ DAHA KENDİ GÖSTERDİ

Politico'ya konuşan ve Çinli üst düzey yetkililere erişimi olan iki kişinin 8 Aralık 2023 tarihinde sızdırdığı bilgilere göre, Qin Gang'ın temmuz ayının sonlarında Pekin'deki bir askeri hastanede öldüğü ileri sürüldü. İddialara göre Qin Gang, ABD Büyükelçisi olarak görev yaparken evlilik dışı ilişki yaşadığı ve bir çocuk sahibi olduğu gerekçesiyle görevinden alındı. Ayrıca Pekin'deki ismi gizli tutulan askeri hastanenin ülkenin üst düzey liderlerini tedavi ettiği bildiriliyor.

QİN GANG'IN YERİNİ WANG Yİ ALMIŞTI

Qin Gang dışişleri bakanı olmadan önce, Temmuz 2021'den bu yana ABD'de Çin'in Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Daha sonra Çin Komünist Partisi (ÇPK) tarafından ABD'deki yaşam tarzına ilişkin soruşturma yapılmıştı. Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 25 Temmuz 2023 tarihindeki geleneksel 4. oturumda, Qin Gang'ın dışişleri bakanlığı görevinden alınmasına ve 69 yaşındaki Wang Yi'nin dışişleri bakanı olarak atanmasına karar vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.