SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin kaçak ürün ticaretinde dünya birincisi oldu

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından hazırlanan raporda, Çin'in kaçak ve taklit ürün ticaretinde dünyada birinci sırada olduğu ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 17:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin kaçak ürün ticaretinde dünya birincisi oldu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Temsilciliği, dünya çapında taklit ve kaçak ürün ticareti ile ilgili 2023 yılı konulu raporunu yayımladı. Hazırlanan raporda Çin'in 2023 yılında kaçak ürün ticaretinde dünya çapında 1. sırada olduğu bildirildi. Ayrıca ABD gümrüklerinde ele geçirilen kaçak ürünlerin %75'inin Çin menşeli olduğu belirtildi.

MEŞHUR ÇİN MALLARI

Öte yandan raporda en fazla taklit ürün ticaretinin, Çinli mesajlaşma uygulaması Wechat'in e-ticaret platformunda yapıldığı kaydedildi. Ayrıca raporda ABD'deki Çin'e ait 39 çevrim içi, 33 fiziki iş yerinin kaçak ve taklit ürün sattığı bilgisi de yer aldı. Raporda, "Çin, kaçak ve taklit ürün ticaretinde dünyada ilk sırada yer alıyor" ifadelerine yer verildi.

ABD geçen yıl, Çin'in en büyük iki e-ticaret platformunu fikri mülkiyet ihlalleri gerekçesiyle kara listeye almıştı. Fikri mülkiyet ihlalleri, Çin ve ABD arasındaki en büyük ticari anlaşmazlıklar arasında yer alıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.