SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanı Fidan: Savaşın bölgeye yayılma riski var

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 18 Mart tarihinde katıldığı programda dış politika gündemini değerlendirdi. Fidan, Ukrayna’da iki yıldır devam eden savaşa ilişkin “Ukrayna'daki duruma bizden daha çok Avrupa'nın tedirgin olması gerekiyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2024 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 14:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanı Fidan: Savaşın bölgeye yayılma riski var

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 18 Mart tarihinde CNN Türk’e dış politika gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Ukrayna ve Gazze’deki duruma değinen Fidan, Türkiye’nin hem NATO hem de Avrupa platformlarında barış çağrısı yaptığını vurguladı.

“SAVAŞIN BÖLGEYE YAYILMA RİSKİ VAR”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan “ABD'de de başka toplantılarda da bana hep soruluyor. Dediğim şu, yıpratma savaşına döndü her iki taraf da kayıplar veriyor. Bu yayılma riskini diri tutuyor. Biz bu durumdan rahatsızız. Savaşın bölgeye yayılma riski var. Yayılma önce dille başlıyor sonra eyleme dönüşüyor. Ukrayna'daki duruma bizden daha çok Avrupa'nın tedirgin olması gerekiyor” dedi.

BAKAN FİDAN'DAN UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI'NA İLİŞKİN AÇIKLAMA

1-3 Mart tarihleri arasından düzenlenen III. Antalya Diplomasi Forumu'nun kapanış konuşmasında Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişimine ilişkin Türkiye'nin görüşlerine değinen Fidan, "Ukrayna'yla ilgili konuda bizim görüşümüz şu: Artık her iki taraf da savaşla ulaşabilecekleri neticelerin limitlerine gelmiş durumda gözüküyor. Yani şu anda belki ateşkese yönelik belli bir diyaloğun başlatılması zamanı geldi diye düşünüyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Ateşkesin işgalin tanınması manasına gelmediğini vurgulayan Fidan, "Ateşkes, işgalin tanınması manasına gelmiyor. İşgalin tanınması ve egemenlik konularıyla ateşkes meselesini artık birbirinden ayırmanın zamanı geldiğine inanıyoruz."  ifadelerini kullanmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.