SON DAKİKA
Hava Durumu

Ekonomist Özgür Demirtaş’ın Çin tahmini tuttu!

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın Çin Ekonomisinin bir balon olduğu uyarısı gerçek oldu. Çin'in en büyük emlak devi Evergrande iflas etti.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 13:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ekonomist Özgür Demirtaş’ın Çin tahmini tuttu!

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın 2017 yılında Çin ekonomisine dair yaptığı tahminleri yeniden gündem oldu. Demirtaş, "Çin ekonomisinin bir balon olduğunu, Çin gayrimenkul sisteminin çökeceğini, merkeziyetçi ekonomi yönetiminin patlayacağını, çok yazdım, çok söyledim" ifadeleriyle dikkat çekmişti.

DEMİRTAŞ'IN ÇİN TAHMİDİ DOĞRU ÇIKTI

Demirtaş, 2017 yılında Çin ekonomisine dair yaptığı tahminleri gündeme getirdi. Çin ekonomisindeki büyümenin bir balon olduğunu ve bir süre sonra sistemin çökeceğini söyleyen Demirtaş, paylaşımları ile tahminlerinin doğru çıktığını gösterdi.

BİR GRUP AVRASYACI VE TROL

Demirtaş, o dönem gelen eleştirilere de tepki göstererek, "Bir grup Avrasyacı ve trol ise ÇİN örneği üzerinden: 'Bak Demokrasi ve Hukuk olmayan yerde de Ekonomi Başarılı oluyormuş!' diyerek bana ve çok daha önemlisi Prof. Dr. Daron Acemoğlu'nun kitabına saldırmaktaydı. (Troller bir şey bildikleri için değil ellerine WhatsApp gruplarından yazı geldiği için Çin Övmekteydiler)" ifadelerini kullandı.

Geçmişi ve bugünü kıyaslayan Demirtaş, eski yorumlarını da hatırlattığı paylaşımında 'Ne oldu?' diye sordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.