SON DAKİKA
Hava Durumu

Finlandiya ikinci tura kaldı: Adayların Ukrayna tutumu ne olacak?

Finlandiya'da 11 Şubat 2024'te yapılacak olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların Ukrayna ve Avrupa siyasetine yönelik tutumu merak konusu oldu.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 12:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Finlandiya ikinci tura kaldı: Adayların Ukrayna tutumu ne olacak?

Finlandiya, cumhurbaşkanlığı seçimi için 11 Şubat 2024 tarihinde bir kez daha sandık başına gidecek. Adayların iç siyasetteki vaatlerinin yanı sıra dış güvenlik konusunda tutumu merak konusu oldu.

28 Ocak'ta yapılan ilk turda Ulusal Koalisyon Partisinin eski başkanı Aleksandr Stubb az farkla, eski Dışişleri Bakanı, Merkez Sol Liberal Partisi üyesi Pekka Haavisto'nun önüne geçmişti.

"HER İKİSİ DE GÜÇLÜ BİR PROFİLE SAHİP"

Birleşik Krallık basın servisi Reuters'ın haberine göre, Finlandiya Parlamento Çalışmaları Merkezi Başkanı Markku Jokisipila, "Her ikisi de karakteristik olarak şehirli adaylar ve her ikisi de güçlü bir uluslararası profile sahip" dedi. Jokisipila, cumhurbaşkanlığının ikinci turuna yaklaşırken yapılan anket sonucunda aday olan Stubb'ın açık ara farkla önde olduğunu dile getirdi.

How do Pekka Haavisto and Alexander Stubb differ? | Yle News | Yle

İKİNCİ TURA KALAN ADAYLAR UKRAYNA DESTEKÇİSİ

6 Şubat 2024 tarihinde, Finlandiya'daki bir radyo programına katılan adaylar, sunucunun sorduğu kapsamlı sorulara yanıt verdi. Pekka Haavisto, "ABD'nin Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya yönelik ekonomik yardımı kesmesi duurmunda ne olacak?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Avrupa güçlerini bir araya toplarım, Avrupa Birliği ve NATO'yu bir araya getirerek Ukrayna'yı destekleyebiliriz. Avrupa pes etmeyecek. Ukrayna'nın gelecekte Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi olacağı tartışmasını ben açarım" 

Öte yandan diğer aday Stubb soruya karşılık olarak, "Para, silahlar, mühimmat. Savaşta bir çıkmaza girdik ama yeterli desteği sağlayamadığımız için Ukraynalılar boşuna ölüyor" yorumunu yaptı.

Resmî olarak 4 Nisan 2023'te NATO'ya katılan Finlandiya'nın Ukrayna'ya ve Avrupa'ya yönelik siyasi tutumu merak konusu olsa da, iki aday da bu konuda benzer görüşe sahip. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.