SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa'da sokaklar yangın yerine döndü

Fransa'yı sarsan protestolar ve şiddet olayları, altıncı gününde devam ediyor. Ülke geneline yayılan protestolara karşı polis geniş güvenlik önlemleri alıyor. Başkent Paris ve ülkenin çok sayıda şehrinde devam eden eylemlerde 2 binin üzerinde gösterici gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2023 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2023 09:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransa'da sokaklar yangın yerine döndü

Fransa polisinin 17 yaşındaki Cezayir asıllı genci vurmasının ardından ülkede başlayan gösteriler, sokakları yangın yerine çevirdi. Fransa'nın şehirlerine yayılan hükumet karşıtı protestolarda toplamda 2 binin üzerinde eylemci gözaltına alındı. Polis ve eylemcilerin karşı karşıya geldiği olaylarda 200'ün üzerinde polis ise yaralandı.

Fransa'da sokağa çıkma yasağı 10'dan fazla şehirde uygulamaya konuldu. Başkent Paris başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde yağma ve şiddet eylemleri had safhaya çıktı. Fransa İçişleri Bakanlığı, 2 Temmuz 2023 itibarıyla olaylarda 1350 aracın ateşe verildiğini ve 234 binanın kundaklandığını duyurdu. Kamusal alanda 2 bin 560 noktada kundaklama yapılırken, en az 30 polis karakolu ve 11 jandarma karakolu saldırıya uğradı.

GÖSTERİCİLERE KARŞI AŞIRI SAĞCILAR SOKAĞA İNDİ

27 Haziran'dan bu yana devam eden protestolarda, polislere havai fişekler ile saldıran eylemciler, çok sayıda kundaklama girişiminde de bulundu. Öte yandan, Fransa'da bazı kentlerde aşırı sağcılar, ülkeyi yangın yerine çeviren protestoculara karşı sokağa indi.

FRANSA'DA ŞİDDET OLAYLARI BAŞLADI

Fransa'da 27 Haziran 2023'te Nanterre bölgesinde Nael M. isimli 17 yaşındaki gencin polis tarafından silahla öldürülmesinin ardından ülke genelinde protestolar başladı. Gerginliğin üst seviyeye çıktığı gösterilerde eylemciler başkent Paris başta olmak üzere birçok kentte olay çıkardı.

Arabaları ateşe veren ve mağazaları, dükkanları yağmalayan eylemciler, protestoları bugün itibarıyla ülkenin güneyindeki Marsilya ve Lyon kentinde yoğunlaştırdı. Ayrıca hızını alamayan göstericiler, ülkedeki bir hayvanat bahçesinin kapılarını araladı.

Polisin şiddet olaylarına müdahalesi devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı ise çok sayıda kentte uygulanmaya başladı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.