SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa, Holodomor katliamını soykırım olarak tanıdı

Fransa Senatosu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), lideri Josef Stalin'in 1932 ile 1933 yıllarında Ukrayna topraklarında milyonlarca insanı aç bırakarak ölüme terk ettiği Holodomor Katliamını "soykırım" olarak tanıdı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 09:50
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransa, Holodomor katliamını soykırım olarak tanıdı

Fransa Parlamentosunun üst kanadı Senato, SSCB lideri eli kanlı Josef Stalin'in 1932 ile 1933 yılları arasında Ukrayna topraklarında milyonlarca insanı aç bırakarak ölüme terk ettiği Holodomor Katliamını "soykırım" olarak tanıdı.

"BU TARİHİ OYLAMA İÇİN ÇOK MİNNETTARIM"

Kararın kabul edilmesinin ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Fransa Senatosuna teşekkür ederek, “1932 ile 1933 yılında Ukraynalılara yönelik yapılan Holodomor’u soykırım olarak tanıyan Fransız senatörlere adaleti yeniden tesis eden ve milyonlarca kurbanın anısını onurlandıran bu tarihi oylama için çok minnettarım” ifadelerini kullandı.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları reddederek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği üzere, 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holodomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusyası’nın gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti.

Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.