SON DAKİKA
Hava Durumu

Haşdi Şabi'nin İran tarafından finanse edildiği öne sürüldü

İran-Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) Genel Sekreteri Hicri tarafından Haşdi Şabi milislerine İran'ın eğitim verdiği, silahlandırdığı ve maddi destek sağladığı ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2016 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2016 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Haşdi Şabi'nin İran tarafından finanse edildiği öne sürüldü

İran-Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) Genel Sekreteri Mustafa Hicri tarafından Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi milislerine İran'ın eğitim verdiği, silahlandırdığı ve maddi destek sağladığı ifade edildi. Partinin İran'da yasaklı olduğu için Irak'ın kuzeyinde siyasi faaliyetlerini yürüttüğü biliniyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Hicri, "Haşdi Şabi'nin tamamen İran'ın bir askeri gücü olduğunu en başından beri biliyoruz ve bunu birçok defa da dile getirdik. Milisler, İran tarafından eğitilip silahlandırılıyor. Ayrıca İran, bunlara maddi destek sağlıyor." diyerek Haşdi Şabi'nin Irak içerisinde resmi bir statü kazanmasıyla İran Devrim Muhafızları modeline benzetilmeye çalışıldığını belirtti.

"Bundan sonra İran'ın emrinde ve onun talimatını uygulayan bir askeri güç Irak'ta varlık gösterecek." diyen Hicri, Şii milislerin terör örgütü DAEŞ sonrası Irak'ta Kürtler için büyük bir tehdit oluşturacağı değerlendirmesinde bulunarak: ”Haşdi Şabi'nin, Irak'taki Kürtler için büyük bir tehdit oluşturacağı kanısındayız. DAEŞ sonrası Irak'ta sorunlar tamamen ortadan kalkmayacaktır. İran, Irak'ta tam hakimiyeti sağlamak için her zaman farklı planları uygulamaya koyuyor. Bunları birçoğunu Haşdi Şabi üzerinden gerçekleştiriyor ya da gerçekleştirecek. Bu yüzden Haşi Şabi'nin Irak'taki varlığı, Kürtler için sürekli bir tehdit haline gelecektir."

Hatırlanacağı üzere Şii milis gücü Haşdi Şabi, Irak meclisinde geçen ay onaylanan yasayla başbakana bağlı silahlı bir kurum olarak kabul edilmiş ve yasal statü kazanmıştı.

Bilindiği gibi Irak ve Suriye'de sadece mezhepler arası (Şii-Sünni) çekişme ve etnisiteler arası çekişme söz konusu değil. Mezheplerin de kendi içerisinde cepheleşmenin olduğu Irak'ın ülkeler bazında, bilhassa İran ve Irak'ın nüfuz çatışması bağlamında şiddetli bir iç çatışmaya daha gebe olduğu, DAEŞ sonrası dönemde tüm bu yapılar arasındaki ayrılıkların ve çekişmelerin daha da belirgin hale geleceği düşünülüyor. Aynı şekilde Suriye'de de benzeri gerekçelerle yeni çatışmaların patlak verebileceği düşünülüyor.

Irak'ta ve Suriye'deki mezhepler ile etnisiteler arası gerginlikleri ve DAEŞ sonrası olası çatışmaların muhtemel çıkış noktalarını, QHA'nın haberlerindeki "Ortadoğu nüfuz çatışması" etkiketi üzerinden takip edebilirsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.