SON DAKİKA
Hava Durumu

“Hizb-ut Tahrir davalıları” tutuklu kalmaya devam edecek

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Rus mahkemesi, sözde “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında gözaltına alınan 4 Kırımlı Müslümanın tutukluluk sürelerinin uzatılmasına karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2016 09:14
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2016 09:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Hizb-ut Tahrir davalıları” tutuklu kalmaya devam edecek

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın başkenti Akmescit’in Kievskiy Bölge Mahkemesi 5 Nisan tarihinde saat 12.00’da, sözde “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında Şubat ayında gözaltına alınan 4 Kırımlı Müslümanın tutukluluk sürelerinin uzatılması için sıradaki duruşmayı yaptı.
 
Duruşmanın nasıl geçtiğini anlatan QHA’nın kaynağı, “Saat 11.50 sularında duruşmanın kapalı şekilde gerçekleştirileceği belli oldu. Avukatlar ret dilekçesi verdi, ama tabii ki bu dilekçe kabul edilmedi” dedi.
 
Duruşmanın saat 12.00’da başlaması gerektiğine rağmen sözde “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında tutuklanan tüm 4 Kırımlı Müslüman mahkemeye saat 12.00’dan sonra getirildiğini anlatan QHA’nın kaynağı, tutuklulara destek vermek için mahkeme binasının önünde toplananlar, tutukluları bir an için görebilmek için mahkeme binasının avlusuna geçtiğini, ama muhafızların bir saniye bile durmadan tutukluların binanın içine girmesine acele ettirdiğini anlattı. Mahkeme binasının önüne geçip toplanan kişiler, binanın önünde ellerinde sopa olan muhafızların nöbet tuttuğunu gördü. Duruşmanın neden kapalı şekilde yapılmasına karar verildiği ile ilgili soruya, FSB’den (Rusya Federal Güvenlik Servisi) talimat geldiği bildirildi.
 
Mahkeme binasının önünde toplanan insanlar, saat 14.00’da duruşmanın bittiğini öğrendi. Yaşlılar, hamile kadınlar ve çocuklar, herkes sıcakta beklemeye devam etti, hamile kadın ve çocuklar dahil olmak üzere, kimsenin lavabo kullanmasına izin verilmedi. Toplananlardan birileri merdivenin yanında oturdu, ama muhafızlar orasının pazar olmadığını söyleyerek böyle oturulmasına bile izin vermedi.
 
Tutukluları desteklemek için toplanan çok sayıda insan arasında Aluşta, Yalta, Seyitler (Nijnegorsk) ve Akmescit’ten gelenler vardı. Mahkemenin önünde toplananlar arasında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev ve Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi İlmi Ümerov “Hizb-ut Tahrir” davası kapsamında tutuklananların eşleri ile sohbet etti.
 
Duruşmanın sona ermesi ardından sözde mahkemenin, tutukluluk süresini 8 Haziran’a kadar uzatma kararını verdiği öğrenildiğini anlatan QHA’nın kaynağı, “Saat 15.00 sularında avukatlar mahkeme binasından çıkarak tutukluluk sürelerin 8 Haziran’a kadar uzatılması kararının verildiğini açıkladı” dedi.
 
“Hizb-ut Tahrir davalılarının” tutuklu bulunduğu nezarethanede su sıkıntısının olduğunu, hücrelerin aşırı dolu olmasına rağmen bazen su kesintilerin olduğunu anlatan olayın tanığı, saat 17.00 sularında tutuklu nakil aracının geldiğini, tutukluları görebilmek için tutukluların akrabalarının mahkeme binasının arkasında bulunan kapının yanında toplandığını belirtti. “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında tutuklananlardan Muslim Aliyev’in küçük oğlu, babasının kendisini görebilmesi için daha yüksek bir yere bindi. Ama muhafızlar, tutukluları görme imkanı sağlamamak için omuz omuza durarak mahkeme binası ve nakil aracı arasında bulunan 2 metrelik mesafeyi kapattı.
 
QHA’ya açıklama yapan kişi, “Bir yana çekilmeleri ve en azından çocuğa babasını görme imkanı verme ricasına cevaben muhafızlar yüksek sesle güldü ve yerinden kımıldamadı. Tabii ki tutuklular hızlı bir şekilde araca bindirilerek götürüldü. Günün böyle geçmesinden dolayı hem çocuklar hem yaşlılar olmak üzere herkes üzüldü. Tutuklularla görüşmek isteyen akrabaların görüşme imkânına izin verilmedi. Tutukluların akrabaları, en azından mahkeme sırasında yakınlarını görecekleri ümidindeydi, ama burada da görüşmeleri engellendi” diye kaydetti.
 
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da "terör örgütüne” dahil oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov, Eldar Selyamiyev ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Rus mahkemesi tarafından, 12 Şubat’ta yapılan duruşmada, sözde “terör eylemlerinde” bulunmakla ilgili dava kapsamında gözaltına alınan 4 gencin tutuklu kalmalarının gerekçesi olarak, tanıklara baskı yapabilecekleri veya gizlenebilecekleri ileri sürülerek evlerinde bulunmalarının mümkün olmaması gösterilmişti. Böylece mahkeme Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in 8 Nisan 2016 tarihinde kadar tutuklu kalmalarına karar verdi.
 
Terör örgütüne katılmakla suçlanan 4 Kırım Tatarı hakkında tutukluluk kararına itiraz dilekçelerini inceleyen Kırım’ın Rus yönetiminin sözde Yüksek Mahkemesi, 29 Şubat tarihinde yaptığı duruşmada, gözaltına alınan Kırım Tatarları hakkında önceki mahkemenin çıkardığı kararı onadı.
 
Bunun dışında Rusya tarafından işgal edilen Sivastopol’de (Akyar) Rus mahkemesinin, 15 Mart tarihinde yaptığı duruşmada, 2015 yılının Ocak ayında “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında gözaltına alınan Ferat Sayfullayev ve Rüstem Vaitov’un tutukluluk sürelerini 23 Mayıs tarihine kadar uzattığı bildirilmişti. Ayrıca Sivastopol’ün sözde Şehir Mahkemesi, 14 Mart tarihinde aynı dava kapsamında gözaltına alınan Ruslan Zeytullayev’in tutukluluk süresi de iki ay daha uzatıldı.
 
Rusya’da yasak olan “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanan Ruslan Zeytullayev, Rüstem Caitov, Nuri Primov ve Ferat Sayfullayev Ocak ayında gözaltına alındı ve Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesini (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve böyle örgütün faaliyetlerinde yer almak) ihlal etmekle suçlanıyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.