SON DAKİKA
Hava Durumu

Hollanda, Ukrayna'nın güneydoğusunu yenilemeye yardım edecek

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2014 10:36
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2014 09:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hollanda, Ukrayna'nın güneydoğusunu yenilemeye yardım edecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, telefon görüşmesi sırasında Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin, Boeing uçağı kazasında hayatını kaybeden yolcuların cesetlerinin Harkiv’e ve daha sonra Hollanda’ya götürülmesi için yapılan tüm gayretler için Ukrayna’ya ve şahsen Cumhurbaşkanına teşekkür ettiğini bildirerek, “Nihayet, hayatını kaybedenlerin akrabaları ve dostları gerekli şekilde onları son yolculuğuna uğurlayabilir. Bizim ülkemiz için bu çok önemli” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi toplantısında Hollanda’nın gösterdiği güçlü yaklaşımdan dolayı Mark Rutte’ye teşekkür etti.

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi toplantısında kabul edilen bildiride Rusya’ya karşı uygulanacak ilave yaptırımlara ilişkin maddeler de yer alıyor.

Poroşenko, hazırlayanların biri Hollanda olan bildirinin öneminden söz etti.

Mark Rutte, Avustralya ve uçak kazasında ölen diğer ülkeler ile beraber Ukrayna’ya, Birleşmiş Milletler himayesi altında Sivil Polis misyonunu göndermeyi önermeye niyetli olduğunu açıkladı. Rutte, ilgili Sivil Polis misyonunun, uçak faciasının bağımsız uluslararası incelemesinin yapılması için enkaz yerinde ve çevresinde güvenlik sağlama görevini yerine getireceğini belirtti.

Telefon görüşmesi sırasında taraflar, ayrılıkçıların eylemlerinden zarar gören Ukrayna'nın güneydoğu bölgelerinin ekonomik durumunu yenilemek için güçleri birleştirme konusunda anlaştı. Rutte, Kiev’de sonbaharda düzenlenecek Ukrayna için yatırımcı ve donörler konferansına aktif şekilde iştirak etmeye hazır olduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.