SON DAKİKA
Hava Durumu

İnkişaf, Kırımoğlu’nun KTMM Başkanı olarak kalmasını istiyor

İnkişaf teşkilatının Başkanı Eskender Bilâlov, milli hareket üyelerinin Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı olarak kalması gerektiğine ilişkin girişimini desteklediğini kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2013 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2013 10:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İnkişaf, Kırımoğlu’nun KTMM Başkanı olarak kalmasını istiyor

İnkişaf Başkanı Eskender Bilyâlov, Kırım Tatar milli hareketinin emektarları ve aktif üyelerinin “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım Tatar Milli Meclisi başkanlığını ‘erken’ bırakmasına ilişkin açık mektubu”nu desteklediklerini ve bir bildiriyle Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerine seslendiklerini belirtti.

Eskender Bilâlov’un yayınladığı bildiride “Milliyetine Dayanarak Sürgün Edilen İnsanlara Hakların İadesine İlişkin Ukrayna yasa tasarısının kabulü, Kırım Tatar halkına vatanında haklarının iadesi ve Ukrayna’da gelişim güvenliği ve garantilerini sağlamayı amaçlayan uluslararası forumun hazırlanması ve yapılması ve diğer halk için önemli olan konular Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu katılımıyla başlatılmıştı. Bu konuların onun yönetimi altında uygulanması gerektiğini mantıklı buluyoruz. Aksi takdirde bu süreç uzar” deniyor.

Eskender Bilyalov, bildirinin sonunda 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerine, milli hareket emektarları ve üyelerinin Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığı görevine yeniden adaylık etmesine ilişkin girişimlerini destekleme çağrısı yaptı.

Eskender Bilyalov’un bildirisini 2013 yılında Kırım Tatar Milli Kurultayı delege seçimlerine katılan 39 İnkişaf teşkilatı üyesinden 38’i desteklerken birisi çekimser kaldı.

Eskender Bilâlov’un bildirisini destekleyen 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri

1. Damir İbadulayev (Akmeçit)
2. Emine Bagatırlı (Canköy bölgesi)
3. Aziz Şeyhumerov (Akşeyh / Razdolnoye)
4. Rüstem Gafarov (Aluşta)
5. Eskender Bilâlov (Sak bölgesi)
6. Dilaver İsmailov (Sak bölgesi)
7. Dilaver Seythalilov (Sak bölgesi)
8. Ayder Acimambetov (Sak bölgesi)
9. Aziz Aliyev (Sak bölgesi)
10. Damir Ametov (Sak bölgesi)
11. Saledin Ziyadinov (Sak bölgesi)
12. Ernest Baraşev (Sak bölgesi)
13. Eldar Aliyev (Sak bölgesi)
14. Emir-Asan Umerov (Sak bölgesi)
15. Lütfiye Ziyadinova (Sak bölgesi)
16. Dilaver Melgaziyev (Yedi Kuyu bölgesi / Leninskiy rayon)
17. Arsen Abilvapov (Yedi Kuyu bölgesi / Leninskiy rayon)
18. Eldar Ablyalimov (Kezlev)
19. Eldar İbragimov (Kezlev)
20. Süleyman Abdullayev (Kezlev)
21. Aziz Abdramanov (Kezlev)
22. Aziz Sadıkov (Bulganak / Kolçugino)
23. Yunus Useinov (Bulganak / Kolçugino)
24. Şemsnur Mambedaliyev (Bulganak / Kolçugino)
25. Nariman Nuftullayev (Akmescit bölgesi)
26. Dinara Seytgaziyeva (Akmescit bölgesi)
27. Aziz Reşitov (Akmescit bölgesi)
28. Abiba Sidorova (Akmescit bölgesi)
29. Calil İbraimov (Akmescit bölgesi)
30. İbrayem Abdulayev (Akmescit bölgesi)
31. Tuhtar Bayramov (Akmescit bölgesi)
32. Enver Arpatlı (Aluşta) - çekimser kaldı
33. Seit-Asan Asanov (Sak)
34. Yunus Abibulayev (Akmescit bölgesi)
35. Mustafa Seit Arifov (Sak)
36. Ruslan Belyalov (Sak bölgesi)
37. Ali İbrahimov (Sak bölgesi)
38. Seyran Egamberdiyev (Canköy bölgesi)
39. Edem Magdeyev’den (Yedikuyu bölgesi / Leninskiy rayon) oluşmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.