SON DAKİKA
Hava Durumu

İsrail Başbakanı Netanyahu tutuklanacak mı?

Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 14:57
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 15:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsrail Başbakanı Netanyahu tutuklanacak mı?

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan 20 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Hamas liderleri Yahya Sinvar, Muhammed Deif ile İsmail Haniye için tutuklama emri çıkarılmasını istediğini bildirdi. Khan, söz konusu isimleri 'savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan' sorumlu tuttu. 

"İSRAİL BAŞBAKANI BİNYAMİN NETANYAHU'UN SAVAŞ SUÇLARI İŞLEDİĞİNE DAİR MAKUL KANITLARIMIZ VAR"

Khan aynı zamanda, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında da tutuklama talebinde bulunduğunu aktardı. Netanyahu ve Gallant'a ilişkin kararda, "Ofisim tarafından toplanan ve incelenen delillere dayanarak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallantı'ın savaş suçları işlediğine dair makul kanıtlarımız var. Filistin Devleti topraklarında (Gazze Şeridi'nde) 8 Ekim 2023 tarihinden itibaren işlenen insanlık suçu işleniyor" ifadelerini kullandı.

UCM hakimlerinden oluşan bir kurul, Khan'ın tutuklama emri başvurusunu değerlendirecek.

ULUSLARARASI CEZA MAHKMESİ NEDİR?

Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçu olmak üzere dört suç tipi için yargılama yetkisine sahiptir.1 Temmuz 2002 tarihinde kurulmuş ve 11 Mart 2003 tarihinde çalışmaya başlamıştır. Mahkeme binası "Ev Sahipliği Anlaşması" yaptığı Hollanda'nın Lahey kentinde bulunuyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi yargılamasında, suçun faili eğer kendi uyruğunda olduğu devletin yargılamasına tabi olmuşsa, bu durumda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde ikinci kez yargılanması söz konusu olamayacaktır. Bunun sebebi ise; bir kişi bir suç için iki kez yargılanmaz.

Roma Statüsü suçları, mahkemenin nasıl çalışacağını ve devletlerin mahkeme ile işbirliği için ne yapmaları gerektiğini tanımlar. Statü gereğince, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin faaliyete geçebilmesi için 60 ülkenin onayı beklendi ve 11 Nisan 2002 tarihinde söz konusu 60 onaya ulaşıldı. 15 Nisan 2015 tarihi itibarıyla 139 devlet tarafından imzalamış ve 123 devlet tarafından onaylanmıştır. Roma Statüsü'nü imzalamak onaylamak anlamına gelmemektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.