SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul Medipol Üniversitesinden “Zafer Karatay ile Sürgünün 80. yılında Kırım” etkinliği

İstanbul Medipol Üniversitesinde “Zafer Karatay ile Sürgünün 80. yılında Kırım” etkinliği 28 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenecek.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2024 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2024 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İstanbul Medipol Üniversitesinden  “Zafer Karatay ile Sürgünün 80. yılında Kırım” etkinliği

İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu tarafından düzenlenen “Zafer Karatay ile Sürgünün 80. yılında Kırım” başlıklı konferans 28 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgün ve Soykırımı’nın 80. yılında Kırım sürgününü, 2014’te Rusya’nın Kırım’ı işgalini ve 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişiminde son durumu aktaracak.

Ayrıca etkinlik kapsamında Emel Kırım Vakfı Genel Sekreteri Melek Maksudoğlu, “Crimea is Ours-Kırım Bizim” kitabına dair konuşacak.

“Zafer Karatay ile Sürgünün 80. yılında Kırım” etkinliği, İstanbul Medipol Üniversitesinin Kavacık’ta yer alan güney kampüsünde, saat 15.00-19.00 arasında  gerçekeleşecek.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Türkistan, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere Yarımada'daki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz Vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Türkistan'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya meclisleri, 2022’de ise Kanada parlamentosunun alt kanadı olan avam kamarası 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.