SON DAKİKA
Hava Durumu

İsveç Başbakanı NATO görüşmeleri için ABD'ye gidecek

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO görüşmeleri için ABD'ye gideceğini duyururken, Stokholm'deki provokatörlere de "kullanışlı aptal" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2023 12:34
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2023 21:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsveç Başbakanı NATO görüşmeleri için ABD'ye gidecek

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliği için skandal olayların ardından açıklama yapan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, provokatörleri "kullanışlı aptal" olarak niteledi. Yapılan eylemler sonucunda İsveç'in İslam karşıtı bir ülke olarak gösterildiğini iddia eden Başbakan, "İsveç'te son birkaç haftadır yasal olmasına rağmen küçük grupların ve bireylerin yaptığı eylemler, dezenformasyon kampanyasına dönüştü" ifadesini kullandı.

İSVEÇ BAŞBAKANI PROVOKATÖRLERİ KULLANIŞLI APTALLAR OLARAK NİTELEDİ!

Türkiye, Stokholm'deki provokatif olayların ardından İsveç'in NATO üyeliğini askıya aldı. NATO üyeliği için Türkiye'den onay bekleyen İsveç, geri adım attı. İsveç, Türkiye'ye müzakere çağrısında bulundu. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'dan skandal olayın ardından yeni bir açıklama geldi. Başbakan Kristersson, provokatif eylemlere imza atanları "kullanışlı aptallar" olarak nitelendirdi. 

Son dönemde İsveç'te güvenlik sorununun yaşandığını vurgulayan Kristersson, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a benzetilen bir oyuncak kuklanın ayağından asıldığını ve ardından Türkiye'nin Stokholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakıldığını gördük. İsveç'te son birkaç haftadır yasal olmasına rağmen küçük grupların ve bireylerin yaptığı eylemler, dezenformasyon kampanyasına dönüştü. İsveç'i İslam düşmanı bir ülke gibi gösterdi. Bunun, İsveç'in dünyadaki imajı ve yurt dışındaki İsveçlilerin güvenliği için nasıl riskli ve büyük sonuçlar doğurabileceğini gördük" dedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI NATO GÖRÜŞMELERİ İÇİN ABD'YE GİDECEK

İsveç'in NATO üyeliği başvurusunun önemine işaret eden Kristersson, "İsveç, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en önemli güvenlik riskleriyle karşı karşıya. NATO konusunda partilerin farklı düşünceleri var. İsveç'in başvurusunu 28 NATO ülkesinin onaylamasıyla daha güvenli bir duruma geldik ancak henüz NATO üyesi olmadığımızı da göz ardı etmemeliyiz" dedi.

Ayrıca Kristersson, İsveç'in NATO üyeliği görüşmeleri için ABD'ye gideceğini de ekledi.

ERDOĞAN'DAN NET CEVAP: İSVEÇ BOŞUNA UĞRAŞMA!

İsveç'in başkenti Stokholm'de geçen haftalarda Türkiye'yi hedef alan provokatif eylemler yapıldı. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maketi asılmış, ardından İsveç ve Danimarka vatandaşı aşırı sağcı Rasmus Paludan Kur'an-ı Kerim'i yakmıştı. İsveç hükumeti, Türkiye'nin tepkisini çeken eylemde sessizliğini korudu. Bu provokasyonlara cevaben Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğini askıya aldı.

İsveç'in NATO'nun üyeliğini desteklemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsveç boşuna uğraşma. Benim mukaddes kitabım Kur'an'ın yakılmasına yırtılmasına müsade ettiiğin sürece NATO'ya girmenize evet demiyoruz. Finlandiya konsunda bakışımız olumludur, ama İsveç konusunda olumlu değildir. Bunu da böyle bilin" dedi.

Ayrıca basına yansıyan haberlerde İslamofobik eylemin ardından İsveç polisinin Paludan ile tokalaştığı görüntüler yankı uyandırdı. Öte yandan Rus yanlısı aşırı sağcı gazeteci Chang Frick, Paludan'ın eylemi için İsveç makamlarına 320 İsveç Kronu (31 ABD Doları) ödediğini itiraf etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.