SON DAKİKA
Hava Durumu

İzmir ile Hmelnitskiy’nin ticaret odaları kardeş oldu

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2013 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2013 10:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İzmir ile Hmelnitskiy’nin ticaret odaları kardeş oldu

İzmir Ticaret Odası ile Ukrayna'nın Hmelnitskiy Ticaret ve Sanayi Odası arasında kardeş oda anlaşması imzalandı.

Star gazetesinin haberine göre Ukrayna Hmelnitskiy Bölgesi Devleti Bölgesel Yönetimi Başkan Yardımcısı Leonid Gural ve Hmelnitskiy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Natalia Byelyakova başkanlığındaki Ukrayna heyeti, İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret etti. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, bugüne kadar Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinden çok sayıda heyet ağırladıklarını, Khmenlnitsky bölgesinden bir heyetin ise ilk kez İTO'yu ziyaret ettiğini söyledi. Ukrayna ile Türkiye arasında 7 milyar dolar ticaret hacmi olduğunu belirten Kazançoğlu, “Ancak bu dış ticarette son derece aleyhimize bir denge var. Ukrayna heyetine Odamız hakkında bilgi veren Kazançoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıl sonuna kadar Ticaret konusunda iki önemli hedefimiz olmalı. Ticaret hacmimizin arttırılması ve buna paralel olarak ihracat ve ithalat arasındaki uçurumun kapanması. Bundan sonra ne alıp ne satacağımız, hangi alanda yatırım yapabileceğimiz gibi konularda detaylı çalışmalar yapmamız ülkelerimizin yararına olur” diye konuştu.

Dış ticaret açığının dengelenmesi ve ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesi adına İzmirli ve Ukraynalı firmalar arasında ikili görüşmeler düzenlenmesi ve resmi ziyaret organizasyonları gibi konularda Oda olarak destek vermeye hazır olduklarını söyleyen Kazançoğlu, Türkiye'deki 382 Ukrayna sermayeli şirketin sadece 14'ünün İzmir'de faaliyet gösterdiği ve bu sayının artmasını istediklerini söyledi. Kazançoğlu, “İzmir'i bölgenizde tanıtmanızı ve daha sık temasta bulunmazını istiyoruz. Odalarımız arasında imzalanan kardeşlik ve işbirliği anlaşmasın sayesinde ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum” dedi.

Ukrayna Hmelnitskiy Bölgesi Devleti Bölgesel Yönetimi Başkan Yardımcısı Leonid Gural, Hmelnitskiy bölgesinin 20 bin metrekarelik bir alan sahip olduğunu, en büyük çimento fabrikasının bu bölgede bulunduğunu ifade etti. Bölgede yıllık bakliyat üretiminin 3 milyon ton olduğunu belirten Gural, en büyük yeşil parkın yine bu bölgede bulunduğunu, çok yakın zamanda dünyanın en büyük sağlık merkezinin de yine bu bölgede kurulacağını dile getirdi. Gural, bölgedeki yüksek seviye ve kalitedeki mineral madenlerinin iki ülkenin faydasına olacak şekilde değerlendirilebileceğinden söyledi.

Hmelnitskiy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Natalia Byelyakova ise İzmir Ticaret Odası'nın aksine kendi odalarının sadece 23 yıllık geçmişi olduğunu, bölgenin ise 76 yıllık bir tarihe sahip olduğunu aktardı. Bölgenin ekolojik açıdan çok temiz olduğuna değinen Byelyakova, imzalanan kardeş oda anlaşmasının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Tekstil, perakende ve toptan gibi sektörlerin son derece iyi durumda olduğunu, diğer sanayilerin de gelişmekte olduğunu belirten Byelyakova, “Türkiye'den kaliteli ürün ithal etmek istiyoruz. Ortak şirket kurulması için de fırsatlar var” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.