SON DAKİKA
Hava Durumu

Japonya’dan Ukrayna’ya 1,5 milyar dolarlık yardım

Haber Giriş Tarihi: 18.07.2014 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 18.07.2014 08:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Japonya’dan Ukrayna’ya 1,5 milyar dolarlık yardım

Japonya, Ukrayna’da reformların hayata geçirilmesini desteklemek için Ukrayna’ya 1,5 milyar dolar kredi verecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Kiev’de 17 Temmuz tarihinde Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ile yapılan görüşmelerden sonra basına yaptığı açıklamada, “Japonya tarafından 1,5 milyar dolar tutarında büyük yardım paketinden bahsediyoruz. Söz konusu yardım farklı amaçlara harcanacak. Bugün (17 Temmuz) yapılan görüşmelerden önce Ekonomik Kalkınmayı Desteklemek İçin 100 Milyon Doların Ayrılmasına İlişkin Anlaşma’yı imzaladık” diye kaydetti.

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, söz konusu yardımın, devlet bütçesinin finansmanı ve Ukrayna hükümetinin, kamu sektöründe uygun yönetim ve hesap verebilirliğin sağlanması, ticaret alanında ve az gelirli nüfusun korunmasının geliştirmesine yönelik reformların desteklenmesi için ayrıldığını belirtti.

Japonya Başbakanı Shinzō Abe, Lahey’de 24 Mart 2014 tarihinde yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde reformların desteklenmesi için Ukrayna’ya maddi yardım sağlanacağını açıklamıştı. Japonya, Ukrayna’da “Kalkınma politikasına ilk kredi” projesini gerçekleştiren Dünya Bankası’nın eş finansörüdür.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.