SON DAKİKA
Hava Durumu

Kosova İçişleri Bakanı: Rusya'nın uydusu Sırbistan, Kosova'ya tehdit oluşturuyor

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Sırbistan'ın Rusya'nın uydusu olduğunu ve 2 yıldır Kosova'ya büyük bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 10:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kosova İçişleri Bakanı: Rusya'nın uydusu Sırbistan, Kosova'ya tehdit oluşturuyor

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, 8 Şubat'ta Avrupa Birliği'nin (AB) Hukukun Üstünlüğü Misyonu Eulex tarafından düzenlenen ödül töreninde Kosova'nın güvenliğine ilişkin konuştu.

Rusya'nın uydusu olan Sırbistan tarafından Kosova'nın güvenliğinin yaklaşık 2 yıldır tehdit edildiğini vurgulayan Bakan Sveçla, Kosova'daki polis memurlarına ve mal varlıklarına bugüne kadar 112 kez saldırı yapıldığına dikkat çekti.

SVEÇLA: KOSOVA’NIN GÜVENLİĞİ RUSYA’NIN UYDUSU SIRBİSTAN TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYOR

"KARŞILAŞTIĞIMIZ BU ZORLUKLAR TERÖR SALDIRISIYLA DORUĞA ULAŞTI"

Sveçla, Sırbistan'ın Kosova'nın kuzeyindeki tehdidini 24 Eylül 2023 tarihinde yaşanan olayla örnek göstererek, ”Karşılaşmaya devam ettiğimiz bu zorluklar, üç polis memurumuzun Kosova Cumhuriyeti topraklarının derinliklerinde kaçırılması, KFOR askerlerine yönelik vahşi saldırılar ve 24 Eylül’de polis memurunun öldürüldüğü terör saldırısıyla doruğa ulaştı" ifadelerini kullandı. 

EULEX’in Kosova Misyonu Başkanı Giovanni Pietro Barbano ise konuşmasında, söz konusu misyonun uluslararası insan hakları standartlarına uygun bir şekilde güvenlik sağlamayı amaçladığını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.