SON DAKİKA
Hava Durumu

Kritik toplantı sonrası MGK bildirisi açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 3 saat 10 dakika sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2017 20:49
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2017 20:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kritik toplantı sonrası MGK bildirisi açıklandı

Bugün 22 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 3 saat 10 dakika sürdü. Toplantının ardından açıklanan MGK bildirisinde IKBY'nin referandum kararı almasına ilişkin, "IKBY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir." denildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre "Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar." ifadelerine yer verilen bildiride, şu açıklamalar yer aldı:

"IKBY yönetimi vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir. Bu takdirde Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasındaki meselelerin görüşmeler yoluyla ve anayasal temelde çözüme kavuşturulması için Türkiye'nin elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğu kaydedilmiştir.

Türkiye'nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi,  uluslararası toplum ve Irak merkezi hükümetinin de kabul etmediği bu yanlışta ısrar edilmesi halinde, Kuzey Irak ile birlikte bölgemizin tamamına zarar verecek vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilmiştir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.