SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuzey Makedonya, Türkiye'ye yeni arama kurtarma ekibi gönderiyor

Kuzey Makedonya hükumeti, Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları için Türkiye'ye yeni ekip gönderiyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2023 14:45
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2023 15:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kuzey Makedonya, Türkiye'ye yeni arama kurtarma ekibi gönderiyor

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonrası can kaybı sayısı giderek artıyor. Arama kurtarma ekipleri, umutlarını kaybetmeden göçük altında kalan depremzedeleri kurtarmak için çalışmalarına son hızla devam ediyor. 

Kuzey Makedonya hükumeti, Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları için Türkiye'ye yeni ekip gönderiyor.

Hükumet tarafından yapılan açıklamada, "Savunma Bakanlığının önerisiyle Kuzey Makedonya Ordusu Özel Operasyonlar Taburu'na mensup yeni 36 kişinin insani operasyonlara katılması adına Türkiye Cumhuriyeti'ne gönderilmesi kararı alındı." ifadesine yer verildi.

kuzey-makedonya-hukumeti-arama-kurtarma-calismalari-icin-turkiyeye-yeni-ekip-g

32 EKİP 10 ARAÇ

Türkiye'deki deprem çalışmalarında yardımcı olmaları için Koruma ve Kurtarma Müdürlüğü mensubu 32 arama kurtarma yetkilisinin de gönderilmesinin kararlaştırıldığı vurgulanan açıklamada, "Koruma ve Kurtarma Müdürlüğünden elde edilen bilgilere göre, enkazda arama kurtarma için kullanılan özel teçhizat ve söz konusu kişiler ile teçhizatın taşınması için 10 araç da gönderilecek." bilgisi paylaşıldı.

KUZEY MAKEDONYA TÜRKİYE'NİN YANINDA

Kuzey Makedonya hükumeti, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye acil yardım sağlanması amacıyla 6 Şubat'ta olağanüstü oturum düzenlemişti. Oturumda 40 kişilik arama kurtarma ekibi, arama kurtarmada kullanılan teçhizat, 6 araç, 2 itfaiye aracı, depremzedeler için 10 bin battaniye, 200 sedye ile 2 eğitimli köpek gönderilmesi kararı alınmıştı.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska da arama kurtarma çalışmalarına dahil olmak üzere Kuzey Makedonya Ordusu Özel Kuvvetler Taburu'ndan Türkiye'ye ekip gönderdiklerini açıklamış, söz konusu ekipte 22 Ordu Özel Kuvvetler Taburu mensubunun yanı sıra arama-kurtarma faaliyetleri için eğitilmiş köpeklerin de yer aldığı bilgisini paylaşmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.