SON DAKİKA
Hava Durumu

Macaristan’da skandal harita satışa sunuldu

Macaristan'da satılan bir Avrupa siyasi haritasında Ukrayna, Kırım ve Odesa bölgesi olmadan gösteriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 16:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Macaristan’da skandal harita satışa sunuldu

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki marketlerden birinde Kırım ve Odesa ile Herson bölgelerinin bulunmadığı bir Ukrayna’nın gösterildiği Avrupa siyasi haritası satışa sunuldu.

Ukrayna’nın Budapeşte Büyükelçisi Lyubov Nepop konuyla ilgili Facebook sayfasında, “Budapeşte’de Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın yanlış belirtildiği hatalı haritanın satıldığına dair bilginin ortaya çıkması üzerine market sahibi ile görüşme gerçekleştirdik. Harita satıştan kaldırıldı.” diye bildirdi.

Diplomat ayrıca, ülke yönetim organları ve haritayı basan matbaaya söz konusu haritanın dağıtılmasını önleme talebi içeren bir mektup gönderdi.

Daha önce, Çek Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’nın, 2017’de basılan ve Kırım’ı sözde Rusya Federasyonu toprağı olarak gösterilen haritaları toplattırdığı bildirilmişti.

Bakanlığın basın servisinden yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı durumu inceledi ve haritaları eğitim materyalleri olarak kullanımdan kaldırmaya karar verdi. Şu anda Bakanlık durumun en kısa zamanda düzeltilmesi hususunu yayıncı ile görüşüyor.” ifadelerine yer verilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.