SON DAKİKA
Hava Durumu

Millî savaş uçağı KAAN için geri sayım başladı

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen millî savaş uçağı KAAN'ın önümüzdeki haftalarda ilk uçuşunu yapması planlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2023 19:20
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2023 19:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Millî savaş uçağı KAAN için geri sayım başladı

Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN'ın uçuşuna yönelik testler ve hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda TUSAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre millî savaş uçağı KAAN yakın zamanda ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

BÜTÜN TESTLER BAŞARI İLE TAMAMLANDI

KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri başarı ile tamamlandı.

Yer testleri ile taksi testlerinin tamamlanmasının ardından KAAN'ın birkaç hafta içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

MİLLΠSAVAŞ UÇAĞI KAAN

KAAN 17 Mart'ta hangardan çıkarak pist başı yaptı. Geride kalan 9 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.

40 BİN FİTTE SESTEN 1,8 KAT HIZLI UÇABİLECEK

Tasarım ve imalatıyla millî olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Maksimum 55 bin fite kadar çıkabilecek olan KAAN, 40 bin fitte sesten 1,8 kat hızlı uçabilecek. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.

SÜPERSONİK HIZ, HASSAS VE TAM VURUŞ

Türkiye KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak. Millî savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.