SON DAKİKA
Hava Durumu

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Putin'i ayakta bekletti

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Rusya-Afrika Zirvesi öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ayakta bekletti. O anlar sosyal medyada alay konusu oldu.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 23:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Putin'i ayakta bekletti

Rusya'nın St. Petersburg kentinde bugün başlayan Rusya-Afrika Zirvesi, Tahıl Koridoru Anlaşması'nı yeniden gündeme getirdi. Anlaşmadan çekilen ve dünyadaki gıda krizini tetikleyen Rusya'nın zirveden sonraki tutumu merak konusu oldu. 

MISIR CUMHURBAŞKANI SİSİ, PUTİN'İ BÖYLE BEKLETTİ

Zirveye katılan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşme yapacak olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sosyal medyada alay konusu oldu. Zirve öncesinde Sisi'nin Putin'i beklettiği anlar kamaralara yansıdı. Görüntülerde Putin'in Sisi'yi beklerken odadaki eşyalarla oyalandığı görüldü. 

Sosyal medyada yayılan bu görüntüler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin'i ayakta beklettiği videoyu akıllara getirdi.

DÜNYAYI GIDA KRİZİNE TETİKLEYEN RUSYA'DAN ORTAK AFRİKA ZİRVESİ

Tahıl koridoru anlaşmasından çekilerek dünyada büyük bir gıda krizini tetikleyen Rusya, 27 Temmuz'da St. Petersburg kentinde Rusya-Afrika Zirvesi düzenledi. Türkiye'nin girişimiyle başlayan Ukrayna tahıl koridoru ile özellikle Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki gıda sorununa çözüm bulunmuştu. Ancak Rusya, 17 Temmuz'da bu anlaşmadan türlü bahanelerle çekilerek dünyayı yeniden gıda krizine sürükledi. 

Kremlin, Afrika ülkelerini bu noktada avutmak için başlattığı Rusya-Afrika Zirvesi çerçevesinde güya bu soruna çare bulma amacı taşısa da perde gerisinde Ukrayna'da işlenen savaş suçlarını örtbas etmek için diplomatik cepheyi genişletmeye çalışıyor. Putin her ne kadar zirve başlamadan bu konuda güvence vermiş olsa da Afrikalı liderlerin memnuniyetsizlikleri demeçlerine yansıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.