SON DAKİKA
Hava Durumu

Moldova Başbakanı istifa etti

Moldova Başbakanı Natalya Gavrilitsa, 10 Şubat 2023'te yaptığı basın toplantısında istifa ettiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2023 08:23
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2023 11:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moldova Başbakanı istifa etti

Moldova Başbakanı Natalya Gavrilitsa, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin Moldova'da yarattığı enflasyon probleminin, Avrupa Birliği'ne katılım amaçlı reformları başlatma çabalarını engellemesi nedeniyle 10 Şubat 2023’te kendisi ve hükumetinin istifa ettiğini duyurdu.

Moldova’nın eski Başkanı Maya Sandu tarafından Ağustos 2021'de atanan Gavrilitsa, 10 Şubat’ta günü başkent Kişinev'de düzenlediği basın toplantısında, istifanın nedenini açıklamazken; hükümetin. Gavrilitsa, iktidarı boyunca yolsuzlukla mücadele, kalkınma projeleri ve Avrupa Birliği yanlısı bir girişimin sürdürüldüğünü açıkladı.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Gavrilitsa’nın istifasının ardından "Başbakan Natalya Gavrilitsa'nın istifasını dikkate aldım. Bunca krizde ülkeyi yönetmek için gösterdiği fedakarlık ve çabaları nedeniyle kendisine çok minnettarım" açıklamasında bulundu.

YENİ BAŞBAKAN BELİRLENDİ

Moldova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin ardından artan enerji fiyatlarına alternatif çözümler üretememişti. Başta doğal gaz olmak üzere artan fiyatlardan dolayı başkent Kişinev’de gösteriler yapılmıştı.

Maya Sandu, başbakanlık görevi için Moldova parlamentosundaki partilerle görüşmelerde Dorin Recean’ı belirledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.