SON DAKİKA
Hava Durumu

#Moldova

QHA - Kırım Haber Ajansı - Moldova haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Moldova haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Moldova, AB üyeliğine bir adım daha atıyor Haber

Moldova, AB üyeliğine bir adım daha atıyor

Avrupa Birliği (AB), Moldova ve Ukrayna'nın üye ülke statüsü alması için müzakerelere başlayacak. Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, AB'ye katılım için ülkede referandum yapacaklarına işaret ettiği konuşmasında, sivil liderlere destek çağrısı yaptı. Sandu aralık ayında ülkenin AB'ye katılıp katılmama konusunda referanduma gidecekleri yönünde karar aldıklarını duyurmuştu. Sandu bu yıl ikinci dönem seçimlerine gideceğini ve bu noktada referandumun yapılması için tarihi bir an olacağını vurguladı.  MOLDOVA VATANDAŞLARI AB ÜYELİĞİ İSTİYOR Referandum kapsamında Moldova'nın AB hedeflerinin anayasada yer alması ve gelecek hükûmetlerin bu hedeften şaşmaması adına oylama yapılacağını kaydeden Sandu, "Avrupa Birliği'ne üye ülkeler her zamankinden daha açık, bu adım için gerekli siyasi iradeye sahibiz ve vatandaşlarımız AB'nin bir parçası olmak istiyor. Bu yeniden onaylanmalı ve Anayasa'ya yazılmalıdır, böylece hükümette kim olursa olsun, bu gelişme yönünde halkın sesi siyasi sınıf için zorunlu olmalıdır" dedi. REFERANDUM EKİM AYINDA YAPILACAK Sandu, referandumun ekim ayında yapılacağını ancak tarihin net bir şekilde parlamento tarafından verileceğini kaydetti.  Moldova, Ukrayna ile AB'ye daha önce katılım müzakereleri için taslak göndermişti. Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal 18 Mart 2024 tarihinde, ülkenin AB'ye katılımı için müzakerelere bu yılın ilk yarısında başlayacaklarını dile getirmişti. Şmigal, Ukrayna'nın AB'ye katılımının 2 yıl içinde gerçekleşeceğine inandığını belirtmişti.

Transdinyester'de yaşanan patlamada sır perdesi aralandı! Haber

Transdinyester'de yaşanan patlamada sır perdesi aralandı!

Moldova, Rus işgalcilerin kontrolündeki Transdinyester bölgesinde 17 Mart 2024'te meydana gelen patlama hakkında açıklama yaptı. Transdinyester bölgesinin başkenti kabul edilen Tiraspol'de askeri birlikteki insansız hava aracı ile yapılan saldırının yeni detayları hakkında resmî makamlarından doğrulama geldi. PATLAMA KIŞKIRTMA AMACI TAŞIYOR Moldova Yeniden Entegrasyon Bürosu tarafından yapılan açıklamada, patlamanın korku ve endişe yaratma,kışkırtma amacı taşıdığını kaydedildi. Büronun, bölgedeki patlamaya ilişkin video ve fotoğrafları incelediklerini belirttiği açıklamasında, "Video görüntülerini inceledikten ve bilgi alışverişinde bulunduktan sonra bu olayın bölgede korku ve paniği kışkırtma girişimi olduğunu rapor ediyoruz. Görüntülerde gösterilen askerî teçhizat birkaç yıldır çalışmıyor" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca açıklamada, Ukraynalı yetkililerle devamlı temas halinde olduklarını bildiren Moldovalı yetkililerin herhangi bir saldırıyı doğrulamadığı kaydedildi. RUS İŞGALCİLERİN KONTROLÜNDEKİ TRANSDİNYESTER'DE ASKERİ ÜSSE SALDIRI DÜZENLENDİ Mİ? 17 Mart 2024 tarihinde bir insansız hava aracının Rus işgalcilerin kontrolündeki Transdinyester'de bir askeri üssü vurduğu iddia edildi. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerde, bir helikopterin insansız hava aracı tarafından vurulduğunu gösterdiği iddia edilen bir video da yayımladı. Sosyal medya hesaplarından insansız hava aracının uçuşunun güya Ukrayna sınırına yakın Tiraspol'un kuzeyinde tespit edildiği öne sürüldü.

Moldova yönetiminden, Gagavuzya Başkanı Gutsul’un Putin'le görüşmesine tepki! Haber

Moldova yönetiminden, Gagavuzya Başkanı Gutsul’un Putin'le görüşmesine tepki!

Gagauz Özerk Yeri Başkanı Yevgeniya Gutsul, 1-7 Mart tarihlerinde Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen Dünya Gençlik Forumu toplantısında  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  görüştü. Gutsul-Putin görüşmesi, Moldova yönetimi ve Gagauz yönetimi arasındaki gerginliği artırdı. Gagauz yönetimindeki Rus yanlısı Şor partisi, görüşme nedeniyle Gutsul’un gözaltına alınması için Moldova yönetiminin hazırlık yaptığını öne sürdü. RUSYA'NIN BASKISINA KARŞI FRANSA İLE GÖRÜŞME Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu da aynı gün Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Sandu görüşme sonrasında gerçekleştirilen basın açıklamasında, "Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmemiz, Rusya ve temsilcilerinin ülkemize yönelik yeni baskı girişimleri bağlamında gerçekleşmektedir. Ama biz dik duracağız." dedi. Sandu ayrıca, "Moldova'da bizler, Kremlin'in yayılmacı hedeflerinin Ukrayna'nın ötesine uzandığını biliyoruz. Rusya'nın Moldova'da demokrasinin altını oymaya yönelik agresif eylemleri bu açıdan bir kanıt teşkil etmektedir." ifadelerini kullandı. SEÇİMLERİ RUS YANLISI GUTSUL KAZANMIŞTI Gagauz Özerk Yeri’nde Mayıs 2023'te yapılan başkanlık seçimini Rus yanlısı Şor partisi mensubu Yevgeniya Gutsul kazanmıştı. Bölgede başkanlık seçimlerinin yapıldığı gün Moldova Yolsuzlukla Mücadele Merkezi, Gagauz Özerk Yeri Merkez Seçim Komisyonunda "usulsüzlük yapıldığı" gerekçesiyle harekete geçmişti.  Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ta seçim komisyonunda aramalar yapılması nedeniyle protestolar yapılmıştı. Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Yevgeniya Gutsul’un hükümetteki üyeliğini onaylamamıştı.

Maia Sandu: Rusya, Moldova'nın tarafsızlığını ihlal etti Haber

Maia Sandu: Rusya, Moldova'nın tarafsızlığını ihlal etti

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, önümüzdeki birkaç yıl içinde ülkenin Transdinyester bölgesindeki anlaşmazlığın çözümü için jeopolitik bir fırsatın ortaya çıkacağını göz ardı etmediğini bildirdi. 10 Şubat'ta Radio Liberty'e demeç veren Sandu, "Bizim için temel amaç ülkede barış ve istikrarın sağlanmasıdır. Fazla telaşa yol açmadan sorunları adım adım çözmeye çalışıyoruz" dedi. Sandu, Transdinyester bölgesindeki insanların da burada olduğu gibi barış istediğine inandığını bildirdi. Moldova cumhurbaşkanı, "Savaşın başında sol yakadaki gençlerin kendilerine karşı savaşmaya gönderileceklerinden korkarak nasıl sağa doğru hareket ettiklerini zaten gördük. Ukrayna... Avrupa entegrasyonunun olumlu etkilerini göstereceğiz ve onların Avrupa entegrasyonunu nasıl reddedebileceklerini hayal edemiyorum" ifadelerini kullandı. Sandu, asıl sorunun Rus birliklerinin bölgedeki varlığı olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Sandu, "Kremlin'in hizmetkarlarının burada sabahtan akşama kadar Moldova'nın tarafsızlığı konusundaki endişelerini dile getirdiklerini görüyoruz. Ancak Moldova'nın tarafsız statüsü yalnızca Rusya Federasyonu tarafından ihlal ediliyor. Başka hiçbir ülke tarafsızlığı ihlal etmez" açıklamasını yaptı. TRANSDİNYESTER SORUNU Moldova, 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Akabinde Dinyester Nehri’nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık ilanından hemen sonra Moldova ile Transdinyester arasında silahlı çatışmalar başladı. Bu çatışmalar 22 Temmuz 1992’de ateşkesle son buldu. Bölgede halen Rus yanlısı işgalci yönetim devam ediyor.

ISW: Rusya, Ukrayna'nın tahıl koridorunu engellemek için Transdinyester'i kullanabilir Haber

ISW: Rusya, Ukrayna'nın tahıl koridorunu engellemek için Transdinyester'i kullanabilir

ABD merkezli düşünce kuruluşu Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW), Moskova yönetiminin, Batı Karadeniz kıyısı boyunca devam eden Ukrayna'nın tahıl ihracatını baltalamak amacıyla Moldova'da istikrarsızlık yaratmayı amaçladığını ifade etti. Enstitü, bu amaçla Kremlin'in, Transdinyester'i kullanacağını dile getirdi. Reuters, 10 Ocak 2024'te hazırladığı haberde, 2023 yılında Romanya'nın Karadeniz'deki Köstence Limanı'na 36 milyon ton tahılın sevk edildiğini bildirdi. Bu miktarın bir rekor olduğuna dikkat çekilen haberde teslimatın yaklaşık yüzde 40'ının Ukrayna tahılı olduğu kaydedildi. UKRAYNA'NIN SALDIRILARI, RUSYA'YI AKYAR'DAKİ ÜSTEN ÇEKMEYE ZORLADI ISW’nin değerlendirmelerine göre, Ukrayna’nın Rusya’nın Karadeniz Filosu varlıklarına yönelik saldırılar, Kremlin'i bazı gemilerini Kırım’ın batısında bulunan işgal altındaki Akyar’daki (Sivastopol) ana üssünden çekilmeye zorladı. Bu da Ukrayna'da Karadeniz Tahıl Koridorunun etkin kullanılmasına katkı sağladı. Rusya, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesine rağmen koridora verilen uluslararası destek artmaya devam ediyor. KREMLİN, UKRAYNA'NIN TAHIL KORİDORUNU BALTALAMAK İÇİN TRANSDİNYESTER'İ KULLANABİLİR Bununla birlikte ISW'nin hazırladığı raporda, Rusya'nın desteklediği ve tek taraflı bağımsızlık ilan eden sözde Transdinyester Cumhuriyeti'ndeki kukla yönetimin, Moldova'da istikrarsızlık çıkarmak için faaliyet yürüteceği ifade edildi. Kremlin'in, Transdinyester'de bir "sahte bayrak operasyonu" icra etmesinin muhtemel olduğu belirtildi. Raporda, "Rusya, Batı Karadeniz'deki varlığı zayıflamasına rağmen ülkelerin Ukrayna tahıl koridoruna katılımını engellemek için Transdinyester'de sahte bir bayrak operasyonu icra edebilir" ifadelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.