SON DAKİKA
Hava Durumu

Parlamentodan Savçenko'ya kötü haber

Ukrayna milletvekili Nadejda Savçenko, Minsk'te Ukrayna'ya karşı savaşan Rusya yanlısı teröristlerin liderleriyle görüşmüştü.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2016 20:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2016 20:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Parlamentodan Savçenko'ya kötü haber

Ukrayna Parlamentosu, bugün 22 Aralık tarihinde Ukrayna milletvekili Nadejda Savçenko’nun Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) heyetinin üyesi olarak seçilmesi ile ilgili kararını iptal etti. İlgili karar 237 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) heyeti Başkanı milletvekili Vladimir Aryev, “Nadejda Savçenko’nun üyeliği dışında heyet üyeleri onaylandı. Şimdi kontenjanları inceleyeceğiz ve kontenjana hakkı olan parlamento grupları, kontenjanının nasıl doldurulacağına karar verecek” dedi.
 
Bununla birlikte Vladimir Aryev, heyette Savçenko’nun yerine kimin geçeceği ile ilgili soruyu yanıtlamayı reddetti.
 
Nadejda Savçenko'nun 2014 yılının Aralık ayında Ukrayna’nın AKPM heyetine dahil edildiğinin hatırlatıldığı Ukrayna Parlamntosu’nun bugünkü kararında, “Söz konusu karar, o dönemde Rusya’da tutuklu bulunan Savçenko’ya dokunulmazlık sağlıyordu. Günümüzde şartlar değişti ve AKPM heyeti üyelerinin atanmasında eşitlik sağlanmıyor” denildi.
 
Nadejda Savçenko’nun sözcüsü Tatyana Protorçenko, Nadejda Savçenko’nun günümüzde Almanya’da bulunduğunu ve Ukrayna’ya  döndüğünde ilgili kararı yorumlayacağını belirtti.
 
Bundan önce 21 Aralık tarihinde Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, milletvekili Nadejda Savçenko’nun Batkivşçina (Atavatan) partisinin parlamento grubundan çıkarıldığını bildirdi. Batkivşçina partisinin parlamento grubu üyeleri, Savçenko’nun milletvekilliğinin alınmasını istemeyeceklerini açıkladı.
 
Kasım ayında milletvekili Nadejda Savçenko, Donbas’ta ayrılıkçıların kontrolü altında bulunan bölgeleri ziyaret ettiğini bildirdi. Savçenko, söz konusu ziyaretin amacının çatışmanın çözülmesi ve rehinlerin serbest bırakılması için diyalog kurmak olduğunu savundu. Daha sonra, 7 Aralık tarihinde Savçenko'nun Minsk'te, Donbas'ta Rusya yanlısı teröristlerin kurduğu sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti ve sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti liderleriyle görüştüğü ortaya çıktı. Akabinde yaptığı açıklamada Savçenko Rusya yanlısı ayrılıkçıların liderlerini terörist olarak görmediğini söyledi. 

Petro Poroşenko Bloku'ndan milletvekili İvan Vinnik, oylamadan bir gün önce, binlerce Ukraynalıyı öldüren teröristlerle görüşen insanın AKPM'de Ukrayna'yı temsil edemeyeceğini kaydetti.
 
Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, Lugansk bölgesinin Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı. 22 Mart tarihinde Nadejda Savçenko, Rus mahkemesi tarafından basın mensuplarını öldürmek, sivilleri öldürme teşebbüsünde bulunmak ve Rusya sınırını yasadışı şekilde geçmekten suçlu bulunarak 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
25 Mayıs tarihinde Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko Ukrayna’ya döndü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Savçenko için af imzaladığı açıklandı. Nadejda Savçenko’nun, Ukrayna’da tutuklanan iki Rus Askeri İstihbaratı (GRU) görevlisi Evgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov’a karşı takas edildiği belirtildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.