SON DAKİKA
Hava Durumu

Polonya, Belarus sınırında tampon bölge oluşturacak

Polonya Başbakanı Donald Tusk, 29 Mayıs 2024 tarihinde Polonya'nın Belarus sınırında 200 metrelik bir tampon bölge oluşturmayı planladığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 14:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Polonya, Belarus sınırında tampon bölge oluşturacak

Polonya’ya sınırdan yasa dışı geçmeye çalışan bir göçmen tarafından Polonyalı bir asker 28 Mayıs 2024 tarihinde ağır yaralandı. Polonya Başbakanı Donald Tusk yaşanan bu durum üzerine 29 Mayıs 2024 tarihinde Polonya'nın Belarus sınırında 200 metrelik bir tampon bölge oluşturmayı planladığını açıkladı.

BELARUS, GÖÇMENLERİ KASITLI OLARAK BELARUS SINIRINA İTİYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat 2022’de başlattığı topyekun işgal girişimi ile Polonya güvenlik önlemlerini artırma yoluna girdi. Ukrayna’yı destekleyen Polonya, Rusya ve Belarus’un yeni hedefi haline geldi. Varşova, Belarus'u Avrupa Birliği’ne (AB) yaptırımlar konusunda baskı yapmak amacıyla göçmenleri kasıtlı olarak Polonya'ya itmekle suçluyor.

POLONYA SINIR GÜVENLİĞİNİ ARTIRIYOR: "DOĞU KALKANI" PROJESİ

Polonya Genelkurmay Başkanlığı, Doğu Kalkanı projesinin detaylarını 27 Mayıs 2024 tarihinde duyurmuştu. Polonya Başbakanı Donald Tusk, doğu sınırının güçlendirilmesi için Doğu Kalkanı olarak bilinen projeye ilişkin açıklama yapmıştı. Tusk, 2028 yılında tamamlanması planlanan Doğu Kalkanı için 2,3 milyar avrodan fazla yatırım yapılacağını söylemişti. Yetkililer ise bu konudaki çalışmaların başladığını aktarmıştı. Doğu Kalkanı sistemi, Polonya'nın Belarus sınırındaki güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.