SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya ABD’li diplomatlar için beklenmedik karar

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ülkedeki 35 Amerikan diplomatın persona non grata (istenmeyen adam) ilan edilmesi teklifinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2016 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2016 16:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya ABD’li diplomatlar için beklenmedik karar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Rus diplomatları sınır dışı etmesine karşılık olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ülkedeki 35 Amerikan diplomatın persona non grata (istenmeyen adam) ilan edilmesi teklifi yaptı.
 
Ayrıca Sergey Lavkov, ABD’nin Rusya’nın ülkede düzenlenen başkanlı seçimlerine müdahale ettiği ile ilgili suçlamalarının temelsiz olduğunu, Moskova’nın Washington’un yaptırımlarını cevapsız bırakmayacağını ve karşılık ilkelerine göre hareket edeceğini kaydetti.
 
Putin: ABD’li diplomatları sınır dışı etmeyeceğiz
 
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li diplomatları Rusya’dan sınır dışı kararını vermeyeceğini bildirdi.
 
Kremlin Basın Servisi tarafından yayınlanan açıklamada, “Karşılık tedbirleri uygulama hakkını saklı tutarak “mutfak” düzeyi, sorumsuz diplomasiye inmeyeceğiz ve Rus-ABD ilişkilerinin yenileşmesine yönelik adımları, Başkan Donald Trump’ın idaresinin izleyeceği politikaya göre belirleyeceğiz” diye kaydedildi.
 
ABD’den sınır dışı edilen Rus diplomatların yıl başı tatilini yakınlarının çevresinde geçireceği belirtilen açıklamayı, Vladimir Putin, “Amerikan diplomatlar için sorun oluşturmayacağız. Kimseyi sınır dışı etmeyeceğiz. Onların aileleri ve çocuklarının yılbaşı tatilinde alıştıkları tatil yerlerini kullanmalarını yasaklamayacağız. Ayrıca Rusya’da akredite olan ABD’li diplomatların çocuklarını Kremlin’de düzenlenecek yılbaşı ve Noel etkinliklerine davet ediyoruz” ifadelerini kullanarak devam etti.
 
Bununla birlikte Kremlin’in ABD’nin yeni yaptırımlarını Rus-ABD ilişkilerini baltalamaya yönelik bir provokasyon olarak değerlendirdiğini söyleyen Putin, “Başkan Barack Obama idaresinin çalışmalarını bu şekilde tamamladığından” üzüntü duyduğunu belirterek Obama ve ailesine yılbaşı tebriğinde bulundu.
 
Daha önce Amerika Birleşik Devletleri'nin, Rusya'daki Amerikan diplomatlarına taciz gerekçesiyle 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verdiği bildirilmişti.
 
Öte yandan CNN, ismini açıklamadığı ABD’li yetkililere atıfla, Moskova’da ağırlığı ABD, Kanada ve İngiltere büyükelçiliği mensuplarının çocukları olmak üzere 60 ülkeden bin 250 öğrencinin okuduğu Anglo-American School of Moscow okulunun kapatıldığını bildirdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.