SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Alman bankalarının varlıklarına el koydu!

Rusya, Avrupa ülkelerinin ekonomik yaptırımlarına misillemede bulunuyor. St. Petersburg'taki bir mahkeme Alman bankası Deutsche Bank ce Commerzbank'ın hesaplarına el koyma kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Alman bankalarının varlıklarına el koydu!

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatan Rusya, ekonomik yaptırımlarla yüz yüze geldi. Yaptırımların içinde boğulan Rusya, Avrupa ülkelerine karşı misillemede bulunuyor.  

RUSYA ALMAN BANKALARININ MOSKOVA'DAKİ HESAPLARINA EL KOYDU

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki bir tahkim mahkemesi Alman bankası Deutsche Bank ve Commerzbank'ın hesaplarına el koyma kararı verdi. Bankalar Alman Linde firmasının Rusya'da kuracağı gaz işleme tesisi inşaatı sözleşmesine garantör olarak biliniyordu. Sözleşme Avrupa ülkelerinin ekonomik yaptırımları nedeniyle mahkmeye taşınmıştı. Davayı Rus gaz devi Gazprom'un yüzde 50 hissedarı olan RusChemAlliance tarafından açılmıştı. 

Böylelikle mahkeme Deutsche Bank'ın yan kuruluşu Deutsche Bank Technology Center LLC'nin yüzde 100 hissedarının kullanılmasını yasakladı. Ayrıca bankanın gayrimenkullerine ve banka hesaplarına 238,6 milyon euroya kadar el konulmasına karar verdi. Banka tarafından yapılan açıklamada, "Bu iddianın Rus mahkemeleri tarafından nasıl uygulandığını görmemiz ve Rusya'daki acil operasyonel etkisini değerlendirmemiz gerekecek" ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Commerzbank'ın 93,7 milyon euro değerindeki varlıklarına, menkul kıymetlerine ve bankanın Moskova'daki hesaplarına el koydu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.