SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'da katil Stalin'in yeni büstü açıldı

Rusya'nın Volgograd şehrinde Kızıl terörün mimarı, Sovyetlerin katil diktatörü Josef Stalin'in büstü açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2023 23:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'da katil Stalin'in yeni büstü açıldı

Rusya'da Stalingrad Savaşı'nın yıl dönümü kapsamında, 1 Şubat 2023 tarihinde Volgograd şehrinde Sovyet diktatörü Josef Stalin'in büstü açıldı. Büstün açılışı, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in katılacağı askeri geçit töreni öncesinde yapıldı.

Ayrıca, dönemin önde gelen Sovyet politikacıları, SSCB Savunma Bakanları Georgi Jukov ve Aleksandr Vasilevski'nin de büstleri açıldı. 

Stalin'e ait birçok anıt Sovyetler Birliğinin yıkılmasının ardından kurulan ülkelerde yıkıldı. Sovyetlerin başında olduğu dönemde milyonlarca masum insanın öldürülmesi emrini veren Stalin'in Rusya Federasyonu'nda halen adının yaşatılması ise dikkatlerden kaçmadı.

RUSYA'DA STALİN FANATİKLERİ ARTTI!

Vladimir Putin'in 2000 yılında Rusya'da iktidara gelmesinden bu yana, kızıl diktatör Stalin'in tarihteki rolüne olumlu bakan Rusların sayısında artış yaşandı.

Bu kapsamda, işgalci Rusya, Volgograd şehrinde katil Stalin'in ve Sovyet komutanlarının anıtlarını dikti. Rusya’nın devlet haber ajansı RIA Novosti’nin yayımladığı fotoğraflarda, askeri üniformalar giyen gençlerin, heykellerin yanına kırmızı çiçek sepetleri serilmeden önce Stalin ve iki Sovyet askeri komutanının büstlerindeki beyaz örtüleri indirdikleri görüldü. Onlarca kişinin katıldığı Stalingrad Savaşı'na adanan müze önünde düzenlenen törene, Rus milli marşı eşlik etti.

RUSYA'DA KIZIL NOSTALJİ

SSCB'nin "süper güç" idealine inanan birçok şovenist Rus yetkili, Stalin'i Sovyetler Birliği'ni 2. Dünya Savaşı'nda zafere götüren ve ülkenin sanayileşmesine öncülük eden lider olarak tanıtıyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal girişiminden bu yana, Kremlin işgali sık sık Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanya'sına karşı savaşına benzetti. Ancak, savaşın başından bu yana işgalci Rus ordusu, birçok savaş suçu ve katliama imza atarak, Nazi Almanyası'nın 2. Dünya Savaşı'ndaki durumuna benzer faaliyetler ortaya koydu.

İlgili İçerikler
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.